Що відбувається на ринку кредитування України в 2021 році
У 2021 році, як і раніше, ставки за споживчими кредитами дуже високі, та й доступні вони далеко не всім. НБУ та Уряд України планують ряд кроків в напрямку вдосконалення процесу видачі кредитів і прийняття законів, які зроблять кредити доступнішими й більш затребуваними у громадян України.
Ситуація на ринку кредитування на початку 2021
В цілому ситуація на ринку кредитування України поліпшується, але все одно вона далека від ідеалу:
- Банки заявили про готовність позичати готівкою до 1 млн. гривень, частина з них готові без застави надати кредити до 500-750 тис. гривень. Але за умови офіційно підтвердженого високого доходу.
- Облікова ставка знизилася з 2020 року з 11 до 6%, а ставка за гривневими депозитами - з 15 до 8,6%.
- Ставка за гривневими споживчими кредитами знизилася всього на 3%, а на ділі річна ставка досягає 50-60%, а в разі беззаставних кредитів готівкою - до 100%.
- На сьогоднішній день банки зобов'язані надавати повну інформацію про всі кредити, щоб потенційні позичальники реально уявляли відсотки й суму, яку вони повинні будуть повернути.
- Для взяття кредиту без застави до 50-100 тис. грн. потрібен мінімальний пакет документів у вигляді паспорта та ідентифікаційного кода. Це стосується і тих, хто хоче отримати гроші в кредит онлайн, і тих, хто збирається оформити кредит у відділені.
- Сьогодні банки рідко призначають комісію за видачу кредиту, але вимагають оформлення страховки за фіксованою вартістю або призначають щомісячний страховий платіж, що за фактом є надбавкою до процентної ставки.
- Більш поширеним стає повернення кредиту онлайн з поточного рахунку, коли в певні дні відбувається регулярне списання банком коштів з картки. Це зручніше і вигідніше, оскільки при погашенні кредиту через банківську касу стягується комісія близько 1%.
- Здійснюється оформлення кредитних карт, які вигідніше споживчих кредитів за умови дотримання деяких умов їх використання.
- Зростає кількість мікропозик через МФО. Щоб не натрапити на організації із сумнівною репутацією, завжди перевіряйте кредитодавця через сервіси з оглядами МФО. Наприклад, завжди можна ознайомитися з умовами кредиту від AlexCredit за посиланням.
10. За випуск кредиток плата не потрібна, але абонплата зазвичай присутня. При оплаті товарів карткою відсоток не стягується, а ось отримання готівки через банкомат обійдеться в 1-2% від суми переведення в готівку грошей.
11. Діє Кредитний реєстр Національного банку, в якому зібрані дані про всіх позичальників, що полегшує виявлення неблагонадійних клієнтів.
Що ще чекати від 2021?
Протягом 2021 року очікуються наступні зміни на ринку кредитування:
- Нацбанк України прогнозує зниження рівня кредитних ставок. Але точні цифри не озвучені, як і те, яким чином планується цього досягти.
- Продовжується підвищення ваги ризику для незабезпечених кредитів для покриття несподіваних втрат. Так з липня 2021 рік вага ризику становитиме 125% при діючих зараз 100%.
- Після підпису Президентом вступить в силу прийнятий в двох читаннях Закон про посилення захисту боржників від колекторів. Це дозволить НБУ здійснювати контроль за діяльністю колекторських фірм і захищати позичальників від неправомірного тиску.
Хотілося б вірити, що зроблені та заплановані кроки поліпшать ситуацію на ринку кредитування України в поточному році.