Киевские журналисты поссорили целый поселок
Материал, вышедший в СМИ, стал причиной скандала на целую громаду.
Журналисты "Громадского" побывали в Нововасильевке в общине молокан. Сюжет и текст, которые вышли после этого, поссорили целое село.
В материалах "Чи чекають на Путіна етнічні росіяни в Україні?" и "«Наша ікона — 9 мая». Чому жителі російського селища в Україні хочуть, але не можуть залишатися поза політикою" молоканам, которые переехали в приазовские степи в 1820-1830 задают вопросы, относительно комментария президента РФ по поводу закона о коренных народах. Также в материале неоднократно речь идет об этническом самоопределении молокан.
Вот цитаты:
«Може бути кокошник, а може бути хустина», — нововасилівка Тетяна знімає головний убір — барвистий, розшитий золотими нитками, з напівкруглим щитком над чолом. Жінка демонструє, як легко картонний щиток вигинається в другий бік — російський кокошник можна зав’язати як українську хустку. Такий собі трансформер.
Бо й справді: як із якого боку глянути. Спитаєш, ким передусім себе відчуває, не вагатиметься ні миті: «Я — молоканка!»
Одна з її коліжанок на це ж питання відповість: «Мы — русские, но живем в Украине».
Інша скаже: «Ми українці».
«У нас тут намішано», — додасть третя.
І все це правда"
И вот еще цитата
І від неї, і від молоканок будемо багато чути про толерантність, мир і любов цього дня. Але проскакуватимуть і слова «хохол», «циган». Ольга модерує наше спілкування з молоканською спільнотою й застерігає від дражливих тем. Перед входом до музею між іншим зауважує: війну краще не чіпати. З 2014 року молоканські співачки взялися волонтерити: пекли пиріжки, збирали продукти.
И еще одна:
Піднесений поетичний голос видає в ній колишню вчительку. Чому навчала? Відповідає спершу пошепки, ніби йдеться про щось заборонене: «Російську». А тоді щось собі передумує, набирає повітря в легені й каже голосно: «Я учительница русского языка».
Также журналистка акцентирует внимание на том, что в музее есть экспозиция, посвященная 9 мая, но нет экспозиции о голодоморе и сталинских репрессиях.
"Молокани більше люблять успіх й ті аспекти історії, що свідчать про їхню унікальність та доблесті. Можливо, тому у їхньому музеї є стенд, присвячений перемозі «Великої Вітчизняної» і немає про Голодомор чи інші сталінські репресії, які торкнулися регіону та й молоканських сімей зокрема. Не згадує про них Тетяна й у своїй екскурсії", - сказано в материале.
Вот видеосюжет полностью
Именно эти сюжеты разделили нововасильевцев. Да так, что отреагировала даже местная власть. Глава ОТГ опубликовал на странице громады в соцсети официальное обращение к жителям населенных пунктов "щодо провокаційних дій журналістів телеканалу «Громадське».
Процитируем его:
Шановні мешканці населених пунктів Нововасилівської селищної ради!
Нещодавно на території громади стався інцидент, який збурив громадськість своєю зухвалістю. А саме – троє журналістів з Київа прибули на територію Нововасилівки з провокативним відео, на якому Президент недружньої держави коментує закон про корінні народи нашої держави. Їх метою було –дізнатися реакцію на цей закон і на відео від представників релігійної громади молокан, що вже майже 200 років переселилися з Росії та заснували Нововасилівку.
В нашій державі існує свобода слова, тому представники ЗМІ мають право збирати матеріал та використовувати його на свій розсуд. Це їм гарантує Конституція та Закон «Про друковані засоби массової інформації (пресу) в Україні». Але саме цей закон суворо обмежує використовувати будь які факти, коментарі тощо для розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
...
Керівництво Нововасилівської громади вважає, що є підстави правоохронним органам звернути увагу на діяльність тих журналістів, через непрофесійні дії яких в нашій дружній багатонаціональній громаді у деяких громадян з’явились агресивні настрої на ґрунті національної різниці.
Цікаво також буде дізнатися – чому журналісти взялися знайомити з «творчістю» того , який не поважає нас УКРАЇНЦІВ, людей, що мешкають на прикордонній території? І заради цього долають сотні кілометрів… Хай про це їх питають правоохоронці та служба безпеки держави.
Я закликаю всіх мешканців громади – заспокойтесь та не піддавайтесь на провокацію! Ми завжди жили разом дружно – всі без винятку!
Згадайте - ми разом плакали, коли ховали Миколу Кучеркова, який загинув на Сході України, захищаючи нашу державу… Багато наших хлопців і зараз на передовій.
Ось де патріотизм мешканців нашої громади!
Згадайте – ми разом вболівали за нашу футбольну команду, яка виграла престижний турнір і тим самим своєю перемогою хлопці укріпили позитивний імідж Нововасилівської громади.
Ось де наша слава!
Згадайте – своїх друзів, родичів, кумів, односельців! Серед них є представники різних народів. А скільки було свят, пісень на всіх мовах…
В єдності наша сила!
А поки що у нас багато роботи по налагодженні життя нашої громади, по розбудові нашої держави – України!
Тому нікому не дозволимо нас пересварити!".
Мы попросили комментарии и в редакции "Громадського". Опубликуем их, как только получим.