Як Росія намагається мобілізувати на війну проти України тисячі сербів

Просмотров: 582
7 жовтня 2023 12:00

15 вересня Володимир Путін заявив, що Росія не вербуватиме іноземних найманців у свою армію і не потребує "людей зі сторони".

Однак незабаром після цього чергова група з 30 найманців із Сербії прилетіла до Підмосков'я, щоб укласти контракти та влитися до складу 106 дивізії ВДВ.

Виглядає, що Росія намагається більше залучити іноземців до війни проти України, щоб зменшити мобілізаційне навантаження на своїх громадян.

ВВС з'ясовувала, хто і як займається вербуванням громадян інших країн для російської армії.

Москва намагається завербувати до кількох сотень громадян Сербії для участі у війні в Україні. Першим про це повідомило французьке видання Intelligence Onlaine.

Коли ВВС знайшла одного з них, вербування добровольців у Сербії підтвердили в ефірі російської пропагандистської передачі Соловьев.Live. Це зробили серби, які давно воюють на боці самопроголошених "ДНР" і "ЛНР".

21 серпня в ефір програми вийшли сербський снайпер Деян Берич, який брав участь у бойових діях на сході України з 2014 року, і Давор Савичич, який ще в 2014 році формував взвод сербів у складі ПВК "Вагнер".

Цікаво, що коли в 2016 році журналістам стала відома ця інформація, Савичич, який проживав до того моменту в підмосковних Химках, наполягав, що він просто будівельник, а на сході України або в Сирії ніколи не був.

Не заперечував зв'язку сербів з російською армією і ведучий. Представляючи гостя, він заявив, що Савичич - кавалер чотирьох орденів Мужності.

Берич в ефірі розповів, що у складі 106-ї тульської дивізії ВДВ сформували підрозділ "Вовк" під командуванням Савичича.

"Зі 106-ю ми працювали ще на київському напрямку, там командир із позивним Сільвер", - заявив Берич, маючи на увазі генерал-майора Володимира Селіверстова.

Савичич, своєю чергою, уточнив, що його "інтернаціональний батальйон" на початку повномасштабної війни був під Києвом у районі Гостомеля й займав варшавську трасу в районі села Загальці Бородянського району Київської області.

Після відступу російської армії з Київської області відділення Савичича перекинули до Харківської області, звідки вони потім перемістилися до села Богородичне в Краматорському районі Донецької області – ці території російські військові залишили вже восени 2022 року в процесі контрнаступу.

"Ми офіційно зараз підписуємо контракт із міністерством оборони, проходимо через красногірський військкомат. Відразу відправляємо людей на рязанський полігон, і після допідготовки хлопці працюють на луганському напрямку. Хочу запросити і росіян, і сербів. Підрозділ існує і працюватиме", - розповів про вербування іноземців Савичич.

"Коли Володимир Володимирович дозволив іноземцям приїжджати, я зробив план, як це все працюватиме, і звернувся до свого генерала. Він сказав: відмінно, працюй, - сказав уже Берич. - Хлопці приїжджають, ми зустрічаємо їх, одразу йдуть у військкомат, підписують контракт і подаються на громадянство Російської Федерації. Це не тільки Сербія, вся колишня Югославія. Але добровольців у російській армії найбільше з Сербії".

Як найманців з Балкан рекрутують до Росії

Джерела ВВС стверджують, що схему з набором іноземних добровольців і оформленням їх через військкомат підмосковного Красногорська губернатору Московської області Андрію Воробйову запропонував випускник академії ФСБ, заступник голови уряду Московської області Роман Каратаєв, який прийшов на роботу в уряд Підмосков'я в 2014 році, а до того працював у структурах ФСБ.

"Російська влада хоче протриматися без мобілізації до виборів президента в березні 2024 року, підготувавши матеріально-технічні резерви для швидкого розгортання нових дивізій і полків, але для цього в топку війни треба кидати все нових людей", - пояснює набір добровольців з інших країн Ігор, який представляє організацію "Орден республіки".

На початку червня її активісти допомагали втекти з Росії пілоту російських ВКС Дмитру Мішову, а на початку серпня першими отримали доступ до списків сербських добровольців, які потім передали журналістам для верифікації. ВВС відомі справжні імена цих людей, але ми не називаємо їх з міркувань безпеки.

В організації стверджують, що коли влада Підмосков'я придумала схему з вербуванням добровольців, то підключила до цього процесу лідера "Нічних вовків" Олександра Залдостанова.

Той має тісні зв'язки з ультраправими сербськими колами, сина колишнього президента Югославії Марка Мілошевича, який мав гарантувати колишнім співвітчизникам, що російська сторона виконає всі домовленості. Також підключили Савичича.

Заява останнього про те, що іноземним добровольцям оформлюють російське громадянство, може пояснюватися бажанням захистити потенційних новобранців і дати їм гарантії, що потім вони не потраплять у себе на батьківщині під кримінальне переслідування за найманство.

Оформляти іноземців саме через Підмосков'я запропонували, оскільки регіон не справлявся з поставленими перед ним показниками за так званою прихованою мобілізацією.

На початку року головам регіонів та держкомпаній поставили завдання набрати 150 тисяч добровольців, щоб до осені 2023 року вони могли замістити 50% мобілізованих, набраних під час мобілізаційної хвилі осені 2022 року.

На одній із останніх нарад у прем'єр-міністра Росії Михайла Мішустіна йшлося, що план щодо набору добровольців виконали лише на 70%, реалізувати його на 100% губернатори повинні до кінця поточного року.

ВВС вивчила запис однієї з нарад за участю Давора Савичича, під час якої він заявив, що береться сформувати до осені 2023 року повноцінну сербську бригаду в складі 106-ї тульської дивізії ВДВ й завербувати до неї до тисячі громадян Сербії.

Під цей проєкт у Підмосков'ї вигадали цілу систему: іноземців, які прилітають до Росії, розміщували в тимчасовому гуртожитку поряд з лижним стадіоном у Красногорську, всіма їхніми документами мав займатися спеціальний нотаріус, а оформлення контрактів відбувається вже в Корольові.

"Сербський будівельник"

ВВС отримала доступ до списку імен сербів, яких завербували до російської армії. Серед них був громадянин Сербії Вукашин Стеванович.

ВВС запитала у нього, чи уклав він контакт з армією.

"Я не той, кого ви шукаєте. Не збираюся відповідати на питання з приводу ваших сумнівів у зв'язку з моїм місцем перебування", - відповів Стеванович ВВС.

У листуванні у вайбері він заперечував, що підписав контракт і служить тепер у 106 дивізії ВДВ, довоєнним місцем дислокації якої була Тульська область.

В акаунті Вукашина Стевановича у фейсбуці зазначено, що він народився в невеликому містечку Оджаці на півночі Сербії. Дата народження у його публічному профілі збігалася з датою народження в списку добровольців, з яким ознайомилася ВВС.

У своєму профілі Стеванович пише, що є підпоручиком запасу, закінчив курси слухачів для офіцерів запасу Збройних сил Сербії, а також Будівельний факультет у Суботиці.

На кількох фотографіях він позує зі зброєю у військовій формі сербської армії. "Я народжений для того, щоб боротися, і буду боротися", - написав про себе Стеванович. А в червні 2022 року він опублікував селфі, зроблене перед Храмом Василя Блаженного в Москві.

Про те, що Стеванович перебуває у Росії, ВВС розповіла його мати, Йованка Стеванович Миросавлевич. У телефонній розмові вона розповіла, що її син "у Росії вже понад рік", де він "працює на будівництві".

"Він рідко дзвонить, у нього в Росії проблеми з мобільною мережею", - додала вона.

На тому, що він інженер-будівельник, а не військовослужбовець, у розмові з ВВС наполягав і сам Стеванович. Цієї версії кілька років тому дотримувався і Савичич, коли журналісти вперше почали писати про його зв'язки з ПВК "Вагнер".

У Сербії найманство є кримінальним злочином, тому сербам, які завербувалися в російську армію, може загрожувати на батьківщині до 10 років позбавлення волі.

Не лише серби

Коли журналісти тільки почали вивчати тему сербських найманців для російської армії, оформити таким чином встигли близько ста осіб, після чого процес заморозили, й сформувати повноцінну бригаду Савичич так і не зміг.

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в ЗМІ з'являлося багато повідомлень про іноземних найманців у армії РФ. Так, пропагандист Олександр Сладков анонсував появу в складі армії Росії найманців із Північної Кореї, а на початку вересня на Кубі місцеві силовики затримали 16 осіб, які намагалися здійснювати вербування в російську армію кубинців.

На одному з кладовищ міста Іваново нещодавно виявили могили загиблих в Україні непальців Карпі Рупака і Сандіпа Тхапалія, а також громадянина Того Бітенава Піга.

Більшість цих повідомлень почала з'являтися після того, як на початку 2023 року Володимир Путін дозволив іноземцям укладати річний, а не п'ятирічний контракт з російською армією.

3 вересня спробам Росії вербувати мешканців сусідніх держав на війну з Україною свій щоденний бюлетень присвятила і британська розвідка, яка повідомила про спробу вербування громадян Вірменії та північних областей Казахстану.

"Росія, ймовірно, бажає уникнути подальших непопулярних заходів внутрішньої мобілізації напередодні президентських виборів 2024 року. Експлуатація іноземних громадян дозволяє Кремлю набувати додаткового персоналу для своїх військових дій в умовах дедалі більших втрат", - відзначали британські фахівці.

Точну кількість іноземців, які вирішили скористатися такою можливістю, російська влада не розкривала.




Похожие новости: