Скіфське золото повернули Україні
Скіфське золото повернули в Україну. Через окупацію Росією Криму його дев’ять років зберігали в Нідерландах.
Про це повідомив Національний музей історії України в понеділок, 27 листопада.
Там скіфське золото зберігатимуть до деокупації Криму. Ідеться про 565 предметів — це, зокрема, античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років.
У листопаді предмети з кримських музеїв пройшли незалежну перевірку, їх ретельно запакували, а згодом привезли до Києва. Столична митниця показала, як 2 694 кг культурних цінностей завозять на територію Києво-Печерської лаври. Їх ідентифікують у скарбниці Національного музею України.
Директор музею Федір Андрощук наголосив, що всі, хто стояв за політичним рішенням щодо повернення колекції в Україну під час війни, мають забезпечити їй «безпрецедентну охорону» та відповідну економічну підтримку закладу.
«Зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити. Разом з тим, оскільки колекція набула міжнародного політичного резонансу, її стан і подальша доля будуть відтепер під прискіпливою увагою світу», — сказав він.
Справа про скіфське золото
У 2016 році окружний суд Амстердама ухвалив рішення щодо повернення Україні скіфського золота. Предметом суперечки була колекція з 565 експонатів, наданих Амстердамському археологічному музею Алларда Пірсона для виставки Крим — золотий острів у Чорному морі.
Виставка проходила у 2014 році та завершилася після окупації Криму РФ. Згідно з українським законодавством, такі об'єкти є частиною музейного фонду України і Міністерству культури вирішувати, куди повернуться експонати.
У зв’язку з цим у серпні 2017 року музеї окупованого Криму подали апеляційну скаргу на рішення щодо повернення цінностей.
У липні 2019-го Апеляційний суд Амстердама відклав ухвалення остаточного рішення у цій справі, і ось нарешті воно було прийнято на користь України.
9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів підтвердив рішення суду в жовтні 2021 року щодо скіфського золота, остаточно ухваливши повернути його Україні.
Джерело: NV