Влада погрожує електронними повістками. Але їх неможливо розсилати
У Кабміні не можуть визначитися, як будуть розсилати електронні повістки
Експредставник президента у Раді, член комітету з питань національної безпеки та оборони Федір Веніславський на початку грудня розповів про плани надсилати повістки електронною поштою.
Вже готується законопроєкт, який має це дозволити. Веніславський вважає, що це "не дозволятиме людям зловживати тим, що вони нібито не отримують повістку і не порушують закон". Ідентифікаційні дані нібито збиратимуть з електронного кабінету військовозобовʼязаних.
У суботу, 24 грудня, міністр оборони Рустем Умєров сказав, що Міністерство оборони розглядає можливість сповіщати чоловіків про необхідність з’явитися до територіальних центрів комплектування і соцпідтримки (колишні військкомати) через електронні сповіщення.
Здається, наче Веніславський та Умєров надихаються ворожою державною машиною РФ, де повістки планують розміщувати в електронному реєстрі та вважати їх отриманими з моменту розміщення. Тобто якщо майбутній "мобік" навіть не бачив виклик до військкомату.
В чому проблема електронних повісток? Єдиний інструмент, який міг би бути реальним, – це Дія, але Мінцифра уже понад рік відмовляється від планів інтегрувати повістки у свій продукт і регулярно спростовує фейки про це. Спростування від Федорова зʼявилося й 24 грудня, після "планів" Умєрова та погроз прикарпатського "громадського діяча" Назарія Кішака.
Водночас електронний кабінет військовозобовʼязаного досі відсутній і наявність профіля у ньому не є обовʼязковою. Тобто людину поки не змусиш мати електронний військовий квиток, якщо вона не служить в лавах ЗСУ.
Повістки електронною поштою – це наступний рівень нереальності. В умовах, коли діючі військові отримують повістки в ТЦК, через який вони мобілізовувалися, це лише додасть хаосу до мобілізації. Головна проблема – в Україні немає "офіційних" електронних пошт, скриньки, яка закріплена за конкретною людиною. Умовний Петро Петренко може мати скриньку на імʼя Івана Іваненко, і ніхто, навіть гугл, не знатиме, хто стоїть за цією поштою.
То що – ТЦК подаватимуть запити до Google чи Microsoft, які їм не допоможуть ідентифікувати людину? Чи українська влада запровадить обовʼязкову електронну пошту на державному сервері з привʼязкою до паспорта? Зважаючи на відсутність планів Мінцифри на повістки в Дії та час, який потрібен на запуск такого проєкту, – це навряд чи станеться. Та й українці точно не сприймуть такий "цифровий ГУЛАГ".
Не кажучи вже про скомпрометованість самої електронної пошти, яку регулярно зламують, надсилають спам та шахрайські повідомлення. У НАТО називають фішинг – використання електронної пошти для зламу – однією з загроз кібербезпеці.
Джерело: Ліга