Світ у наступні чверть століття – три сценарії
Навіть роз'єми на гаджетах перестануть бути універсальними
Інерційний сценарій
1. Світ буде фрагментований на кілька блоків на чолі з регіональними лідерами. Але не "Вест енд Рест", а типу кілька ОСББ із закритими дворами. Глобального світопорядку не буде.
2. Блоки конкуруватимуть між собою: від того, що деякі роз'єми на гаджетах перестануть бути універсальними (втім, розетки досі не уніфіковані навіть на Заході), до війн на периферії.
3. Переможцем у цій конкуренції буде Захід. До 2050 року жодна інша сила навіть і близько не зрівняється зі США. Хоча "переможець" – це найсильніший і найбагатший серед інших, а не глобальний шериф – такого точно не буде.
4. Росія і Китай проваляться. 2018 рік був для КНР піком, далі – тільки вниз. З певною ймовірністю середину століття як єдині держави вони не переживуть.
5. Україна буде в останньому вагоні, але західного ешелону. Заходу вигідна "рання Південна Корея 2.0" – бідний і мілітаризований форпост проти Росії чи Китаю. На це даватимуть гроші. Чи станемо ми "пізньою Кореєю" – багатою і мілітаризованою – залежить винятково від нас. Якщо суддівську мафію не поборемо і податкову систему не приведемо до тями – не станемо. Наш шанс – розпад Росії. Якщо зможемо стати центром керування процесами в північній Євразії – піднімемося (малоймовірно, але чому б не помріяти).
Катастрофічний сценарій-1
Китай нападає на Тайвань, США втручаються, починається Третя світова – не за розмахом, але за наслідками для глобальної економіки.
Катастрофічний сценарій-2
Громадянська війна у США - тут і коментувати нічого.
Сергій Громенко, журналіст, кандидат історичних наук, експерт Українського інституту майбутнього