Як позбутися похмілля та що робити, щоб зняти похмільний синдром

Просмотров: 458
1 січня 2024 17:45

Важко уявити собі святкування Нового року без застілля. На новорічному столі у багатьох українців присутній алкоголь. Але зранку після такого святкування може прийти жахливе похмілля з його неприємними симптомами: нудотою, блюванням, головним болем.

Сімейний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 Шевченківського району м. Київ Павло Мазур розповів ТСН.ua, як позбутися похмілля, що робити, щоб його уникнути і коли воно настає.

“Похмільний синдром” – що це таке

Синдром після алкогольної інтоксикації, який виникає у людини наступного дня після надмірного споживання алкогольних напоїв, це і є похмілля. Якщо випити надто багато алкоголю, організм зневоднюється (дегідратація), що стає причиною низки інших негативних наслідків. Серед них навіть порушення обміну глюкози.

Зазвичай похмілля триває не більше однієї доби, але інколи може продовжуватися й наступного дня. Тут все залежить від різних факторів:

  • кількості випитого алкоголю;
  • міцності та якості напоїв;
  • чисельності алкогольдегідрогенази (фермент, який розщеплює етанол та виробляється в печінці) в організмі.

За словами Павла Мазура, в однієї людини цей фермент може бути вже від народження, коли у інших взагалі не вироблятися. Останнім вживати навіть невеликі дози алкоголю суворо заборонено, адже вони можуть стати смертельними.

Основні симптоми похмілля

Головними ознаками похмілля можна назвати:

  • досить сильний головний біль;
  • нудота;
  • блювання;
  • діарея;
  • неприємний запах та сухість у ротовій порожнині;
  • постійне відчуття спраги.

Інколи до цих симптомів додається тремтіння, порушення ритму роботи серця.

Чому у людини настає похмілля

За словами Павла Мазура, коли в людський організм потрапляє алкоголь, відбувається процес сп’яніння.

Ось, що розповідає лікар про споживання алкогольних напоїв: “Алкоголь досить швидко всмоктується. Крім того, він проходить крізь печінку. Поки починає вироблятися алкогольдегідрогеназа, алкоголь все ж потрапляє у кров і досить добре там засвоюється, проходить крізь гематоенцефалічний бар'єр в мозок. У мозку його концентрація значно більша, ніж у крові, тому мозок майже одразу реагує: відбувається активація дофамінових рецепторів — виробляється дофамін, серотонін. Відповідно, на початкових стадіях настає відчуття ейфорії”.

Щойно алкоголю в організмі стає все більше, в мозку починають сповільнюватися всі процеси. Інколи з'являються і зовсім неприємні симптоми, наприклад, втрата пам’яті, переоцінка своїх можливостей, заплутаність свідомості.

Щоб похмілля зранку не було: як правильно пити

Щоб послабити негативний вплив алкоголю на роботу організму, лікар рекомендуєпити під час новорічного застілля достатню кількість води. Не варто навантажувати шлунок важкою і жирною їжею. Павло Мазур рекомендує споживати легкі страви з картоплі, спаржі, рису чи грибів, якщо п’єте алкогольні напої. Вони є природними сорбентами.

Різні організми можуть по-різному відреагувати на одну чарку алкоголю. Тому не забувайте враховувати свої можливості. Не вживайте надто велику для себе кількість алкоголю, не пийте міцні напої, якщо не впевнені в своєму здоров’ї.

Павло Мазур також радить вживати перед новорічним застіллям сорбенти, які продаються практично в кожній аптеці. Вони допоможуть зменшити негативний вплив алкоголю. Це може бути звичне нам активоване вугілля, або нові препарати (наприклад, “Атоксил”). Але тут варто пам’ятати, щоб сорбент подіяв, людині потрібно випорожнитися через 2 години після вживання алкоголю.

Не варто змішувати різні алкогольні напої, а також вживати їх на голодний шлунок.

Як позбутися похмілля, якщо ви все ж перепили

Якщо вранці у вас все ж з'явилися основні симптоми похмілля, варто пити якомога більше води. Найкраще, за словами лікаря, підходить лужна, наприклад “Боржомі” або “Миргородська”. Вони містять необхідні мікроелементи та сіль, за допомогою яких водно-сольовий баланс швидше відновиться.

Коли людина страждає від похмілля, то у неї часто пропадає апетит. Так організм сам попереджає, що наразі немає сил на переварювання їжі. Але якщо вам все-таки захотілося поїсти, краще обирати легкі страви.

Є низка медикаментів, зокрема і сорбентів, які допомагають справитися з симптомами похмілля та покращити обмінні процеси в печінці. Це "Есенсіале" та "Глутаргін". Оскільки під час вживання надмірної кількості алкоголю тиск спочатку знижується, а потім піднімається, можна випити будь-який спазмолітичний засіб.

В Мережі можна знайти чимало популярних “народних методів” боротьби з похміллям. Наприклад, лягти спати чи пройтися по свіжому повітрі. Павло Мазур стверджує, що вони мало чим допомагають. Єдине, коли людина буде спати, то уві сні симптоми минуть значно швидше.

Що в жодному разі не можна робити за похмілля

В народі дуже поширеною є фраза “треба похмелитися”, тобто випити алкоголь зранку під час похмілля. Цього робити точно не можна. Спочатку нова доза алкоголю дійсно викликає невелике полегшення. Це відбувається через нестачу дофаміну, який виділяється під час вживання алкоголю. Проте в самому організмі робота всіх інших процесів погіршуються, хоча людина цього може і не відчути.

Павло Мазур наголошує, що за наявності певних симптомів (занадто часте блювання, сильна діарея, сплутаність свідомості, сильний головний біль довгий час) потрібно зателефонувати сімейному лікарю або до швидкої.

Джерело: ТСН

 




Похожие новости: