В НАТО обговорюють приведення ядерної зброї в бойову готовність — Столтенберг
НАТО веде переговори про розгортання більшої кількості ядерної зброї на тлі висхідної загрози з боку Росії та Китаю.
Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю The Telegraph.
Столтенберг зазначив, що блок повинен показати свій ядерний арсенал світу, щоб надіслати пряме послання ворогам.
Він повідомив, що між членами Альянсу проводяться консультації щодо виведення ракет зі сховищ і приведення їх у стан бойової готовності - як засобу стримування.
«Я не буду вдаватися в оперативні деталі щодо того, скільки ядерних боєголовок має бути в бойовому складі, а скільки — на зберіганні, але ми повинні консультуватися з цих питань. І саме це ми робимо», — сказав він.
Столтенберг сказав, що ядерна прозорість має бути наріжним каменем ядерної стратегії НАТО, щоб підготувати Альянс до того, що він назвав «більш небезпечним світом».
Видання зазначає, коли Столтенберг очолив блок 10 років том, ядерні навчання проводилися в умовах секретності.
Зараз він відкрито розповідає про внесок 32 союзників у стримування.
«Метою НАТО, звісно, є світ без ядерної зброї, але поки ядерна зброя існує, ми залишатимемося ядерним альянсом, тому що світ, в якому Росія, Китай і Північна Корея мають ядерну зброю, а НАТО не має, є більш небезпечним», — додав Столтенберг.
Він попередив, що Китай, зокрема, інвестує значні кошти в сучасні озброєння, в тому числі в свій ядерний арсенал, який, за його словами, зросте до 1000 боєголовок вже до 2030 року.
«А це означає, що в недалекому майбутньому НАТО може зіткнутися з чимось, з чим він ніколи раніше не стикався, а саме з двома ядерними потенційними супротивниками — Китаєм і Росією. Звичайно, це матиме наслідки», — підкреслив очільник НАТО.
Також Столтенберг наполягав на тому, що США і їхні європейські союзники зараз модернізують свої ядерні сили стримування перед обличчям висхідної загрози з боку Росії.
Генсек НАТО відмовився обговорювати, скільки боєголовок має бути виведено зі складів і приведено у стан бойової готовності, але повідомив, що консультації з цього питання проводяться в режимі реального часу.
«Реальність така, що ми всі скоротили витрати на оборону, коли напруженість зменшилась після закінчення холодної війни. А тепер, коли напруженість знову зростає, ми повинні збільшити витрати на оборону. Я був прем'єр-міністром протягом 10 років і знаю, що важко знайти гроші на оборону, тому що більшість політиків завжди вважають за краще витрачати гроші на охорону здоров’я, освіту, інфраструктуру та інші важливі завдання» , — додав Столтенберг.