Україні радять підвищувати пенсійний вік

Просмотров: 625
17 серпня 2024 07:55

В Україні склалась критична ситуація з виплатами пенсій. В країні хронічно не вистачає грошей для забезпечення пенсіонерів. Міжнародні аналітики вважають, що тут можливий лише комплексний вихід. Один зі шляхів такого виходу – підвищення пенсійного віку.

На сьогодні пенсійна система в Україні – найгірша в Європі. Більшість українців (62,6%) отримують пенсію, нижчу за середню. Хоча й середня пенсія залишає бажати кращого. Після всіх цьогорічних підвищень вона становить 5,8 тис. грн. Парадоксально, але факт: українці, які отримують середню зарплату, вийшовши на заслужений відпочинок, не матимуть середньої пенсії. Їхня пенсія дорівнюватиме 4,2 тис. грн, що становитиме лише 27,2% від їхнього місячного заробітку.

Водночас, відповідно до міжнародних норм, коефіцієнт заміщення зарплати пенсією має бути не менше за 40%. І це при тому, що, наприклад, у наших сусідів із ЄС зарплати значно вищі за українські, а ціни що далі, то менше відрізняються. Отже, більшість українських пенсіонерів приречені на жалюгідну старість.

Міжнародні експерти з OECD (Організації економічного співробітництва та розвитку, яка об'єднує 37 країн) називають такі складові підвищення пенсій в Україні:

  • продовження стажу трудового життя;
  • скорочення тіньової зайнятості;
  • збільшення ЄСВ (єдиного соціального внеску);
  • зменшення пільг.

Причому одним пунктом обійтись не вийде, треба втілювати всі. І всі вони вкрай болючі для суспільства. Але їх треба втілювати негайно, бо інакше після війни ситуація заде у глухий кут, і платити навіть мінімальні пенсії не буде чим.

Зараз, як не парадоксально, Пенсійний фонд трохи виручає війна. За рахунок великої кількості військових та доволі високих зарплат у ЗСУ, армія сплачує до Пенсійного фонду чималі суми. Після закінчення війни, коли армію скоротять, а колишні бійці зустрінуться віч-на-віч із низькими зарплатами, ПФУ отримуватиме значно менші внески.

Один із можливих шляхів – підвищення мінімального страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію. Фактично це вже відбувається. В Україні щороку зростає вимога до страхового стажу. Цьогоріч вона становить 31 рік, з наступного року буде вже 32, і так вона зростатиме до 35 років.

Однак аналітики вважають, що цього недостатньо- треба підвищувати і пенсійний вік. Фактично на сьогодні в нашій країні найнижчий пенсійний вік серед усіх європейських країн. Навіть наші пострадянські сусіди – Білорусь і Молдова вже відпускають своїх громадян на пенсію у старшому віці. Наприклад, на цій інфографіці представлено пенсійний вік чоловіків у різних країнах Європи.

Отже у нас підвищення пенсійного віку неминуче. І косметичними заходами тут, на жаль, не обійтися. Щоправда, є один прикрий факт: навіть виходячи на заслужений відпочинок у 60 років, українці недовго живуть на пенсії – у середньому 10 років. Так, жінки в середньому доживають хоч до 74,4 року, а чоловіки – приблизно на 10 років менше. Причому це дані за 2021 рік. І навряд чи відтоді українці стали довше жити.




Похожие новости: