За яких хвороб краще не пити кави

Просмотров: 527
13 жовтня 2024 12:49

Кава - це напій, який може приносити користь, якщо вживати його в розумних кількостях і з урахуванням індивідуальних особливостей організму

Кава – один із найпопулярніших напоїв у світі, яким насолоджуються мільйони людей щодня. Для багатьох чашка ароматного напою стала невід'ємною частиною ранкового ритуалу, а для деяких кав допомагає зберегти бадьорість і продуктивність протягом усього дня. Однак, незважаючи на доведені корисні властивості, кава не завжди і не всім приносить користь. Щоб не нашкодити здоров'ю, важливо знати, кому можна, а кому не можна пити цей напій, а також у яких кількостях.

Кому та скільки кави можна пити?

Перше і одне з найпопулярніших питань — скільки чашок кави на день можна випити без шкоди здоров'ю. За словами кардіолога Олега Миронюка, якщо людина добре переносить каву, і напій допомагає їй прокинутися вранці, то немає потреби повністю відмовлятися від неї. Однак потрібно дотримуватися кількох важливих правил, щоб не завдати шкоди своєму організму. Лікар рекомендує пити каву виключно у першій половині дня і не перевищувати кількість у три чашки на добу. При цьому краще вибирати натуральну каву, яка приготована в кавомашині або заварена в чашці, уникаючи вживання розчинних сортів.

Миронюк також наголошує на важливості того, щоб кава не замінювала повноцінного відпочинку. Якщо людина відчуває втому, їй краще дати організму відпочити, а не намагатися штучно підтримувати бадьорість за допомогою кофеїну. У довгостроковій перспективі це може негативно вплинути на здоров'я.

Вплив кави на тиск, серце та діабет

Незважаючи на усталені міфи про те, що кава негативно впливає на серце та судини, сучасні дослідження показують протилежне. Як зазначає Олег Миронюк, вживання кави не збільшує частоту госпіталізацій та не знижує тривалість життя у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Навпаки, у більшості випадків напій не протипоказаний людям із проблемами серцево-судинної системи, якщо, звичайно, не зловживати ним.

Дієтолог та терапевт Дмитро Бариков також звертає увагу на вплив кави на артеріальний тиск. Він стверджує, що кофеїн може підвищувати тиск тільки в тих людей, у яких попередньо було знижено. Однак жодне з досліджень не підтверджує, що регулярне споживання кави призводить до розвитку гіпертонії. Проте, гіпертонікам рекомендується контролювати свій тиск, особливо у періоди загострень. Якщо тиск піднявся до критичних позначок (наприклад, 200 мм рт. ст.), вживання кави категорично не рекомендується.

Людям зі зниженим тиском кави може допомогти підбадьоритися, але важливо знати міру і не пити її ввечері, щоб уникнути проблем зі сном. Лікарі також нерідко одержують питання про те, чи можна діабетикам пити каву з молоком. Відповідь ствердна: діабетикам кава не протипоказана, але бажано вживати її без цукру та солодощів.

Коли кава може зашкодити?

Незважаючи на всі позитивні властивості кави, є такі стани, при яких вживання напою може призвести до погіршення здоров'я. Лікарі попереджають, що каву слід уникати людям з аритмією, оскільки кофеїн підвищує пульс і може спричинити перебої у роботі серця. Люди, які страждають від гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ), також повинні обмежити вживання кави, оскільки вона може спровокувати печію.

Ще однією категорією пацієнтів, яким рекомендується з обережністю ставитися до кави, є люди з функціональною диспепсією (розладом травлення) та жовчнокам'яною хворобою. Кава може посилити симптоми цих захворювань, оскільки сприяє підвищенню тонусу жовчного міхура, що може призвести до стискання каменів. Крім того, кава може посилити перебіг аутоімунних захворювань, таких як хвороба Крона та виразковий коліт, викликаючи біль у животі та розлади випорожнень.

Лікарі також радять повністю відмовитися від кави людям, які мають алергію на цей напій. Одним із симптомів алергії може бути кашель, але можуть виявлятися й інші реакції. Людям з непереносимістю кофеїну також варто бути обережними: у них після вживання кави можуть виникати симптоми передозування, такі як тремтіння, холодні та потіючі руки, а також панічні атаки.

Вагітність та кава

Питання, чи можна пити каву під час вагітності, також викликає багато суперечок. Лікарі-терапевти рекомендують вагітним жінкам або повністю відмовитися від кави, або значно скоротити її споживання. Наприклад, Національна служба охорони здоров'я Великобританії радить майбутнім мамам не вживати понад 200 мг кофеїну на добу. Справа в тому, що кофеїн може збуджувати дію на нервову систему, а підвищення тиску може стати причиною виникнення гестозу — токсикозу, що виникає на пізніх термінах вагітності. Крім того, існує ризик викидня на ранніх термінах.

Раніше "Стіна" інформувала, чому чорну каву краще замінити на каву з молоком.

Нагадуємо, як визначити, що ви п'єте надто багато ка




Похожие новости: