Велика війна не змінилася: п'ять уроків українського наступу - ВВС

Переглядів: 534

12 липня 2023 20:16

Велика війна не змінилася: пять уроків українського наступу - ВВС фото

Через місяць після початку наступальних дій української армії на півдні України та на Донбасі можна зробити висновки, які важливі не лише для ЗСУ, а й для розуміння суті цієї війни у світі.

Воєнний оглядач Кирило Данильченко описує уроки останніх тижнів з українських фронтів.

Урок 1. Війна не змінюється

Теорії, які стверджували, що конфлікти майбутнього перетворяться на бої в цифровому середовищі, виявилися хибними - всю роботу на війні роблять вагони снарядів і танкові батальйони.

Тому Данія передала ЗСУ усі свої САУ CAESAR, а Норвегія – четверту частину своїх танків. Кількість переданих Україні БМ та БТРів перевалила за дві тисячі одиниць і зростає. Західна коаліція відвантажила Україні під 500 САУ, танкісти готуються прийняти ще сотні танків.

СО України пройшли 8 км на Врем'ївському виступі на Донеччини, кілька кілометрів під Бахмутом та 4 км до Жереб'янок у Запорізькій області. За червень було під сотню епізодів, коли у посадку заходив взвод, а до вечора він підривався на мінах, скидання боєприпасів з дронів, прильоти снарядів і мін. А це поранення – тому взвод хоча й не знищений, але змушений відходити.

І так з обох боків.

У контратаках під Авдіївкою та Кремінною у рф все ще гірше - вони не мають доступу до медицини. Для рф війна вийшла на новий рівень.

Під час чеченської війни бій під Яриш-Марди, де загинуло 80 бійців рф, вважали жахом, а розгром під Мараварами в Афганістані у 1985 р. був трагедією у Радянському Союзі.

Тепер такі втрати можуть бути у рядовій сутичці російсько-української війни, наприклад, під час спроби росіян атакувати Вугледар. Роти "горять", а розбиті колони, де уперемішку стоять танки, БМП і машини розмінування, вже нікого не шокують.

Урок 2. Континентальна війна повертає міжнародні союзи

Україна отримала понад два мільйони снарядів за рік – для цього знадобилися зусилля трьох перших економік Європи та США.

Українські розрахунки 105-мм гаубиць L119 тренували новозеландці, а норвезькі системи залпового вогню MLRS відновлювали британці – це свідчить про те, що жодна країна не почувається у безпеці самостійно і регіональні оборонні союзи повертаються у "велику гру". Бо жодна держава не здатна до виробництва, обслуговування та зберігання озброєнь і боєприпасів, достатніх для великої континентальної війни.

Урок 3. Наземні сили - пріоритет

Навіть умовно мілітаризовані країни, типу Ірану, Північної Кореї та рф, потребують наземного компонента - це було зрозуміло під час Другої ліванської війни - зіткнення 2006 року між Ізраїлем та силами угруповання "Хезболла", яке контролювало південні райони Лівану.Тоді ізраїльтяни дистанційним озброєнням рознесли кожен сарай та місто на півдні Лівану, але не змогли подолати оборону супротивника у вигляді зв'язки "мінні поля – ПРК". Тобто армія може мати тисячі високоточних снарядів, бомб, але при цьому не вирішити свої основі задачі на полі бою.

Україна завдає сотні ударів снарядами GMLRS від HIMARS, не лише по складах чи нафтобазах рф, а вже й по САУ та РСЗВ - були знищені склади у Макіївці, Суходільську, Волновасі та ін.

У підсумку – все одно в'язкі позиційні бої під час українського наступу.

Ніхто у світі не має такої кількості високоточних снарядів, плануючих бомб та можливості здійснювати достатню кількість вильотів авіації (окрім хіба що США), щоб виграти континентальну війну "дистанційно".

Урок 4. Без тактичної ППО не закрити небо над полем бою

Найкращою протиповітряною обороною вважають зв'язку цілевказання з літака ДРЛС та ракет "повітря-повітря".

Зараз ударні російські вертольоти з ПРК "Вихрь", що вискакують над посадками, створюють українським силам проблеми, попри те, що армійська авіація росіян має не найкращу оптику і труднощі з ресурсом двигунів.

Можна отримати кілька десятків західних літаків, але "вичистити" всі ці посадки, за якими зависають "вертушки" і через які авіація росіян кидає бомби, не так просто.

Тому тактична ППО малого та середнього радіуса дії залишається важливим компонентом на полі бою.

Урок 5. Мінні поля – серйозна загроза

Робота саперів вкрай важлива, але вона ускладнена тим, що їм доводиться працювати під артилерійським вогнем супротивника

Мінні поля, фугаси, дистанційна постановка комбінованих мінних загороджень, пристрої розмінування, на зразок ЗРП-2 "Тропа", залишаються ефективними у сучасній війні.

Від встановлених мін неможливо прикритися димовою завісою вдень, як це працює з артилерією.

А вночі під час руху на техніці через мінне поле є ризик вилетіти з вузької протраленої чи розмінованої "тропи",тому потрібні багатомісячні тренування бійців на полігонах, навчання роботі з установками розмінування.

Не завжди це можливо, коли на лінії використовуються підрозділи ТРО та нещодавно мобілізовані.

Але підготовка саперів та інженерів – ключове завдання для успішних наступів.

Чи можливий прорив ліній оборони рф на півдні, вихід до перешийка та загроза Криму? Жодна армія світу не зможе витримати, якщо в неї за добу знищують батарею "Ураганів", дві батареї САУ та вибивають ствольну артилерію десятками.

Тут все залежатиме від здатності сторін переносити втрати, від завзятості тих, хто наступає, та стійкості тих, хто обороняється, і від роботи тилу.

Вирішальними можуть стати постачання сотень тисяч снарядів, дронів, ствольної артилерії, радарів і сотень обіцяних БМП та танків.

 




Схожі новини: