Єгор СОБОЛЄВ: «Війна майбутнього вже почалася»

Переглядів: 551

27 липня 2023 10:00

Єгор СОБОЛЄВ: «Війна майбутнього вже почалася» фото

"Айтівцям не місце на війні". Такі твердження можна побачити у соцмережах та почути в розмовах між українцями. Їхні автори переконують, ніби айтівці важливіші у тилу, своїми високими заробітками підтримуючи економіку. А от в армії вони, мовляв, не зможуть продемонструвати високу ефективність.

Ці твердження спростовуються сотнями, а то й тисячами історій айтівців у "пікселі". Один із них – відомий за своєю парламентською діяльністю Єгор Соболєв, пише УП. 

Після завершення депутатської каденції у 2019-му Соболєв вирішив вивчати мови програмування, стати айтівцем. За рік він оволодів мовами програмування Python, Java, SQL, долучився до першого у своїй IT-кар'єрі стартапу. Восени 2021-го він вже з "джуна" перейшов на рівень "мідла". Але того року в його житті та в житті країни почалися значні зміни.

Навесні 2021-го Росія, де Єгор народився, почала з новою силою бряцати зброєю на українському кордоні. Тоді Соболєв вирішив доєднатися до тероборони. Колишній айтівець-початківець підписав контракт резервіста з 130-им батальйоном ТрО Києва. І вже у перший день широкомасштабного вторгнення як звичайний стрілець став на захист столиці. 

Спочатку це було завдання з охорони аеропорту "Жуляни". Далі – бої за Ірпінь. Його батальйон тримав позиції між Ірпенем і Бучею, де, зокрема, був розташований ТРЦ "Жираф".

Ранок в Ірпені після відступу окупантів

Після перемоги у битві за столицю стрілець-"айтівець" Соболєв долучився до проєкту "Дельта" (система допомагає підрозділам мати спільну ситуаційну обізнаність і вести спільно операції) та почав займатися аеророзвідкою. 

Отримані навички дозволили йому приєднатися до підрозділу спецпризначення, який саме шукав пілотів БПЛА. Після місяця польотів Соболєву доручили сформувати взвод БПЛА, тепер командування ставить завдання збільшити його до роти. В липні цього року Єгору присвоїли звання молодший лейтенант.

Тепер він сам намагається залучити військовослужбовців до свого підрозділу, зокрема й айтівців, щоб використовувати їхні знання, вміння та навички.

"Війна дуже стрімко розвивається в напрямку високих технологій. Ті самі БПЛА найбільше змінили хід війни. І ще змінять", – пояснює Соболєв необхідність айтівців у армії. 

І додає, що соціальний капітал, креативність та інноваційність мають бути перевагою над ворогом, який продовжує війну "м'ясних штурмів".

Айтівці в армії

"Якщо сьогодні українець не на війні, то в нього на це мають бути вагомі причини", – починає Соболєв. Він нагадує, що кожному громадянину разом із правами даються обов'язки, найперший з яких – захищати Батьківщину у війні за незалежність. 

Тож немає різниці у цивільній професії: айтівець, вчитель, водій чи менеджер великого бізнесу. Будь-хто має ставати до зброї.

При цьому Соболєв – прихильник залучення в ЗСУ айтівців. Свою позицію пояснює тим, що війна розвивається у напрямку високих технологій. І вже недалекий той час, коли армії почнуть застосовувати АІ (artificial intelligence – штучний інтелект). І саме АІ стане головним рушієм ведення бойових дій.

"Тому айтівці з їхнім розумінням технологій, логічним мисленням і схильністю до вирішення задач дуже підходять для сучасної армії", – пояснює Соболєв.

Якщо говорити про війну майбутнього, то розуміння технологій має бути в кожного солдата. Солдат з дроном стає більш ефективним воїном. І тут ідеться не лише про БПЛА, а й про дрони, які їздять чи плавають по воді чи під водою.

Соболєв вважає, що ця війна майбутнього вже почалася. У протистоянні російській агресії ЗСУ продемонстрували ефективність технологій, коли дрони за $500 знищують дороговартісну ворожу техніку.

Айтівець Єгор Соболєв на тренуванні тероборони, зима 2021-2022

Спецпідрозділ айтівця

Більшість з пілотів підрозділу Соболєва – колишні цивільні. "Айтівці, підприємці, менеджери, спортивні тренери, електрики, відеографи", – перераховує офіцер. 

Схожа історія була колись і на курсах програмування: у навчальній групі Соболєва зібралися пожежник, заробітчанин з Польщі, управлінець і колишній нардеп. Тож військовий підрозділ Соболєва можна навіть порівняти з IT-стартапом, де зібралися геть різні люди, які навчилися новій професії.

"І продовжуємо вчитися, – запевняє Соболєв. – Я прихильник того, щоб ми кожного солдата розглядали як суперкіборга і максимально інвестували в його підготовку, розкриття його талантів".

З кожним окремим бійцем Соболєв визначає, в якому напрямі тому цікаво розвиватися, де отримати нові знання, де знайти можливості застосування нової тактики. Такий підхід – одна з найважливіших складових, яка дає перевагу над ворогом, який значно переважає у мобілізаційному ресурсі.

"На відміну від "орків", які успішні в "м'ясних штурмах" і атаках під страхом розстрілу, ми навпаки сильні в тому, що у нас є мотивовані, розумні, креативні Воїни з великої літери. Кожного з наших бійців треба перетворювати на такого, який вартий десяти, сотні або навіть тисячі орків. І я цей принцип максимально впроваджую в своєму напрямку", – каже Соболєв.

Солдат "НАТО"

Бажання Соболєва покращувати підготовку підрозділу отримало незвичну відзнаку від безпосереднього командира: той дав бійцю позивний "НАТО". Цей позивний має своє підґрунтя.

У "Дельті" Соболєв зіштовхнувся з поняттями ситуаційної обізнаності та мережецентричної війни. Це підштовхнуло його до вивчення документів НАТО.

"Я просто став перечитувати натівські документи, які майже всі у відкритому доступі. І всі ці настанови, підходи, правила можна і треба вивчати кожному українському солдату, не говорячи вже про сержантів і офіцерів", – вважає Соболєв.

Одне з нововведень, яке прагне зробити колишній айтівець у своєму підрозділі, це After Action Review (Аналіз проведених дій). Соболєв намагається проводити з підлеглими розбір кожної операції, робити висновки з кожного успіху та кожної невдачі.

"У нас відбуваються дискусії та суперечки, відкрите висловлення думки, що правильно було зроблено, що неправильно. Я завжди новим пілотам кажу: "Ніколи не буду тебе сварити, якщо ти відверто розкажеш, що було не так, в тому числі через твою відповідальність". Помиляються всі, це неминуче. Але величезною проблемою є спроба приховати проблему. Бо якщо ти щось зробив неправильно і приховав це, то величезна ймовірність, що ти або хтось інший це повторить, і ми знову втратимо шанс або життя", – розповідає Соболєв.

Таким чином айтівець ще й вичавлює з армії радянський та російський підхід: "я начальник – ти дурень". Соболєв додає: колись у парламенті виступав за "дерадянізацію" країни, тепер робить це у ЗСУ.

"Мережоцентрична війна – це делегування повноважень тим, хто веде бій, заохочення ініціативи, і якомога краща горизонтальна координація. Це все про нас, це Україна. Так вже давно не воює, а живе українське громадянське суспільство", – каже Соболєв.

After Action Review включений до курсу Вишколу капітанів, через який командування Сил тероборони хоче пропустити всіх командирів рот.

Далі буде.




Схожі новини: