"Україна виграла інфовійну". Батько уанету Ольшанський про вплив медіа та майбутнє соцмереж
16 серпня 2023 09:39
Україні пощастило з медійним президентом, але ми маємо доносити до світу важливість цієї війни, вважає один із засновників українського інтернету
Олександр Ольшанський вважається батьком українського інтернету. Він працює в українському сегменті інтернету з кінця 1990-х років, за його участі створено мережу обміну трафіком UA-IX.
З 2003 року Ольшанський очолює інвестиційний холдинг "Інтернет Інвест", до якого входить реєстратор доменних імен Imena.UA. З 2009 року є співорганізатором конференції iForum, яка проходить щорічно у Києві.
Щороку на iForum Олександр виступає з доповіддю про основний технологічний тренд та його перспективи. "Цього року найбільше мої друзі та знайомі питали мене про штучний інтелект. Чи є в ньому небезпека? В чому вона? Чи буде повстання машин? Чи виживе людство?", – каже Олександр Ольшанський. Він вважає, що у найближчі три-пʼять років людство зіштовхнеться з дуже великими викликами, повʼязаними з ШІ.
Liga.Tech поспілкувалася з Олександром Ольшанським про те, чому інтернет блокує війну, про обмеження російського трафіку в Україні та майбутнє інтернету і штучного інтелекту.
Як Захід дивиться на війну
- Ми як медіа уже понад рік стикаємося з обмеженнями з боку Google та Facebook – вони погано беруть новини про війну. Тобто обмежують їх показ читачам своїх новинних сервісів. Як ви бачите цю проблему, що б ви порадили для медіа – що робити?
- Особливих порад для медіа у мене немає. Ця війна для багатьох людей у світі дуже далека. Як ви ставилися до війни між Єменом та Саудівською Аравією? Про це небагато писали, хоча ця війна мала вплив навіть і на Україну. А ще – війна Ірану з іншими країнами, діяльність Хезболли, яка є фактично іранським "Вагнером", тобто проксі-силою. Ми теж на це не звертали уваги, тому що це десь далеко.
Ми не можемо засуджувати [Google та інші сервіси] – це не має сенсу. Якщо ми хочемо результат, то маємо доносити до них важливість цієї війни для них. Пам'ятаючи, що доносити до них важливість цієї війни для нас – це марна трата часу.
- Яка природа цих обмежень? Корпорації не хочуть, щоб їхня аудиторія була засмучена?
- Ні. В них є певні політики щодо контенту, який пов'язаний із насильством. А війна – це сконцентроване насильство.
Чи можуть вони, чи мають право такі обмеження вмикати, бо вони викривляють певним чином інформаційне поле? Я три чи чотири роки тому читав доповідь про те, що людство фактично видало важелі для певного викривлення інформаційної повістки кільком корпораціям, ніким не обраним, без жодної демократичної процедури.
Це велика проблема. Чи має ніким не обраний орган ставити якісь обмеження для розповсюдження інформації, чи навпаки розповсюджувати навмисно якусь інформацію в більшій кількості, ніж це природно? Але зараз така ситуація є фактом. Це проблема, в першу чергу, Сполучених Штатів, тому що ці корпорації американські. Суть питання – чи ці сервіси є медіа, чи підпадають вони під першу поправку до конституції США? (про свободу слова, друку, мирних зібрань, релігійного сповідування. – Ред.). Якщо соцмережі підпадають під першу поправку, якщо вони є медіа, тоді вони певним чином зобов'язані дотримуватися стандартів свободи слова.
А якщо ні, то в такому випадку – інше регулювання і фактично вони мають право цензурувати контент, але в такому випадку вони повинні нести відповідальність за наслідки своїх дій.
- Як все це відбивається на Україні?
- Якщо казати про повномасштабну війну, то Україні пощастило в тому, що у нас президент, як то кажуть, чемпіон світу в сфері медіа. Те, як він доносив інформацію про війну до світу, те, що велика частина його команди медійна, зіграло неабияку роль у цій війні. Одна його фраза про те, що йому потрібні набої, а не таксі, фактично перевернула інформаційну повістку на Заході. Бо з початку вторгнення ми виграли інформаційну війну просто на сто відсотків. Лише потім росіяни трохи оговтались і почали просувати свої наративи, в основному завдяки шаленим грошам та іншим способам впливу на певних людей.
Взагалі в Західному світі Україна інформаційну війну виграла
До речі, вся команда президента зіграла в цьому значну роль. Якщо ви бачили фільми Комарова, то там пан Єрмак розповідав, як розсилав жахливі кадри з Бучі та Ірпеня наживо світовим лідерам. Просто з телефону, по всій записній книжці. Такі речі мали ефект, бо жодні соцмережі цей контент не пропустили б. Я вважаю, що завдяки потужному інформаційному наступу в перші дні нам вдалося зламати жахливу тенденцію "співчування на словах" і перетворити її на дієву допомогу.
Що сталося з інтернетом під час війни
- Чи змінилася за півтора року ситуація з поголовним блокуванням російських сайтів? Бачу, що деякі ru сайти вже відкриваються у певних провайдерів. Чи позитивно вплинуло, на вашу думку, це рішення на Україну?
- Російський трафік і зараз заблокований, просто у різних провайдерів трохи по-різному. Там дуже дивна історія – документ, на підставі якого це блокування було здійснене – лист, який не був вимогою в юридичному сенсі (йдеться про розпорядження НЦУ при Держспецзвʼязку від 27 лютого 2022 року про блокування автономних систем. – Ред.). Там була фактично пропозиція до провайдерів, а далі провайдери діяли на свій розсуд.
У листі було дуже нечітке формулювання щодо блокування сайтів – заблокувати сайти, які розповсюджують ворожу пропаганду. Там приєднувався додаток, але в ньому не було сайтів – був список взагалі всіх російських автономних систем, тобто фактично список всіх російських IP-адрес. Таким чином провайдери, якщо б вони діяли за буквою цього листа, мали саме заглядати до кожного сайту, з'ясовувати, чи є там пропаганда, чи потрібно його заблокувати. Але на практиці це неможливо виконати, і більшість провайдерів заблокували геть усе.
Зараз немає сенсу обговорювати, чи це було правильно, чи ні, так сталося – це війна, і на війні іноді ухвалюються рішення, для яких немає заздалегідь підготовлених інструкцій. Треба рухатись далі і розбиратись із цим детально.
- Що змінилося в українському інтернеті з технічної точки зору під час великої війни?
- Це складна історія, її важко розповісти у двох словах. Інтернет – це не тільки інформація, а й інфраструктура. Коли був наступ на Київ, було зруйновано понад сто маленьких і середніх мостів. Але зараз практично немає жодного мостового переходу, навіть маленького, в якому всередині не лежить оптичний кабель. Люди, які на цьому розуміються, прямо спостерігали, як скорочується здатність мережі до пропуску трафіку.
І саме тоді героїчними зусиллями, фактично під обстрілами росіян, люди змінювали роботу системи, демонтували обладнання, щоб перевезти його на інші кабельні мережі, наприклад, які йшли через одеський напрямок. Тому що пропускна здатність української мережі в західному напрямку скорочувалася дуже швидко, і потрібно було з цим щось робити.
Ми були певною мірою підготовлені до війни у цьому питанні, але масштаб був шалений
Мене про це питали ще за 10 років до вторгнення, і я всім казав, що до такого Україна в певному сенсі підготовлена. Ми не мали монополії на міжнародні канали, ми мали багато підключень до світової мережі різними маршрутами. І це не була ситуація, як у Грузії в 2008-му, коли їх на певний час відрізали від інтернету за дві години взагалі. Наскільки я памʼятаю, там було тільки два напрямки підключення до світової мережі.
Крім того, в нас були "старлінки", хоч і не з першого дня, але їх почали розгортати. А от у перший місяць все було на плечах тих людей, які обслуговували магістральні мережі. Інтернет, якщо він побудований правильно, якщо він розгалужений, коли немає монополії – то він дуже стійкий.
Майбутнє інтернету
- Зараз соцмережі перетворюються на такий токсичний простір із російськими ботами, з дезінформацією, маніпуляціями. Що, на ваш погляд, буде далі з інтернетом? Чи триватиме його існування в такому вигляді, чи він занепаде, або ж буде розвиватися?
- Це дуже філософське питання. Завтра всі ці соцмережі будуть наповнені штучним інтелектом, він буде писати пости, коментувати, імітувати поведінку людини. З іншого боку, соцмережі теж за допомогою штучного інтелекту будуть відсіювати роботів від людей.
І це для нас буде така ланка війни, інформаційно-кібернетично-штучноінтелектної війни. Я не знаю, яка буде назва для цього явища, але це буде радикальна зміна світу, в якому ми живемо. Мало хто звернув увагу на те, що компанія OpenAI, яка розробила ChatGPT, запустила криптовалюту. Щоб нею скористатися, потрібно придбати пристрій, який сканує сітківку ока. І це не якесь майбутнє, це вже працює. Таким чином вони створюють платформу, щоб відрізняти людей від ботів – це буде ключова проблема.
Це перша ластівка, яка свідчить про те, що навчитись відрізняти контент, зроблений штучним інтелектом, від контенту, зробленого людиною, буде найбільшим викликом перед людством за останні 50-70 років.
І я вважаю, що це змінить світ, а не лише інтернет – оскільки все наше суспільство побудовано на інформації. Ми обираємо керівників за допомогою інформації, ми навчаємося чомусь за допомогою інформації. Кінець кінцем, ми такі могутні, тому що ми стоїмо на плечах гігантів. Зміст цієї фрази – в тому, що всі винаходи людства за віки розвитку дійшли до нас завдяки письменності, завдяки фільтруванню знання від якогось інформаційного сміття. А зараз цього сміття ми за допомогою ШІ будемо продукувати фактично необмежену кількість. І маніпулювання інформаційним простором, про які ми з вами говорили на початку цього інтерв'ю, будуть просто невинною дитячою забавою.