Перемир'я у секторі Гази. Що буде далі – три сценарії

Переглядів: 532

23 листопада 2023 13:50

Перемиря у секторі Гази. Що буде далі – три сценарії фото

Ізраїль та ХАМАС досягли першого припинення вогню. Це можна назвати якимсь milestone у цій війні

Перемир'я триватиме чотири дні. ХАМАС відпустить 50 заручників, зокрема 30 неповнолітніх. Ізраїль відпустить 150 палестинських ув'язнених – жінок та неповнолітніх до 19 років. Ізраїль також зобов'язався припинити польоти розвідувальних дронів на час перемир'я та обміну ув'язненими.

Тут є кілька висновків:

1. Перемир'ям скористаються регіональні країни та США, щоб зробити з нього довгострокове або звести інтенсивність боїв до мінімуму. Вони давно намагаються це зробити, і вікно перемир'я дає можливість зараз посилити тиск на Ізраїль та лобіювання через Вашингтон та Брюссель.

2. Це зриває "табу" уряду Ізраїлю на припинення вогню. Прецедент закладено. Це може відкрити дорогу до наступних перемир'їв. Залежить від того, наскільки успішними будуть нинішні домовленості.

3. Звільнення жінок та дітей – це явна спроба ХАМАС маніпулювати громадською думкою та заробити політичні бали на арабській вулиці. Типу, їхня боротьба вся була заради жінок та дітей в ізраїльських в'язницях, а не заради звільнення їхніх бойовиків. Це повинно показувати їхню жертовність заради звичайних пригноблених палестинців. На цьому вони продовжуватимуть гойдати ситуацію на Західному березі на противагу Палестинській автономії.

4. Що довше триватиме перемир'я, то активніше ставатиме питання ізраїльської військової присутності у північній Газі: залишатися чи йти? Тому якщо не буде знайдено бачення політичного статус-кво Гази після війни, Ізраїль буде зацікавлений у тому, щоб не продовжувати його і вести далі бойові дії.

5. Зараз буде активна фаза дебатів щодо майбутнього Гази. Арабські країни просуватимуть "план Лівану" зі створення Палестини, припинення вогню в Газі та повернення біженців. Ізраїль виступатиме за тимчасову окупацію цих територій. Європа та США будуть за міжнародне управління на цих територіях із переданням їх Палестинській автономії. Жоден із планів не є ідеальним. Але тут головне, за що битимуться – хто стане посередником і мейнстримником ідей.

Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Джерело: Ліга




Схожі новини: