Як ваше авто шпигує за вами та навіщо це автовиробникам

Переглядів: 433

1 грудня 2023 15:45

Як ваше авто шпигує за вами та навіщо це автовиробникам фото

Вага пасажирів та водія, маршрути, ресторани та магазини, стиль керування авто, навіть музичні уподобання – це може зацікавити автовиробника

Сучасні автомобілі збирають особисту інформацію мільйонів людей у всьому світі, використовуючи вбудовані датчики. Автовиробники відстежують розташування вашого авто, швидкість пересування, які музичні композиції ви слухаєте. Нові машини можуть навіть записувати рухи очей водія, вагу людей на передніх сидіннях, погоду на вулиці, де ви вважаєте за краще їсти та в який магазин найчастіше заїжджаєте.

Як автовиробники шпигують за своїми клієнтами

Компанії використовують особисту інформацію, зібрану з десятків мільйонів транспортних засобів у всьому світі, і багато з них тримають у секреті, для чого саме. Цього вистачить на створення "тек", які потім можна було б продавати маркетинговим фірмам. 

Хоча виробники стверджують, що інформація їм потрібна лише для збільшення комфорту та безпеки автівок, деякі фірми все-таки продають дані про водіїв стороннім компаніям для маркетингу або досліджень. Цьому є ряд підтверджень.

Цікавий експеримент провів репортер Джоффрі Фаулер з Washington Post. Він вийняв з автомобіля один з його комп'ютерів та з'ясував, яку саме інформацію збирає про машину автовиробник. Дослід показав, що виробник збирає дані через сотні датчиків та постійне підключення до інтернету, й уникнути цього практично неможливо.

Діставши мультимедійний центр разом з комп’ютерним блоком з гібридного Chevrolet Volt, вдалось з’ясувати, що авто збирає близько 25 гігабайтів інформації щогодини! Було знайдено детальний запис усіх маршрутів Volt та його водія за увесь час користування, на якому були помічені візити до магазинів електроніки. Також на жорсткому диску автомобіля зберігався повний і докладний список телефонних контактів, включно з e-mail адресами та фотографіями. Причому не лише теперішнього власника, а й попередніх користувачів. 

Представник General Motors Девід Колдвелл відмовився коментувати конкретні дані, отримані з Chevrolet Volt.

"Розумний" податок на кілометри чи масове стеження

У ціну бензину та дизельне пальне в більшості країн входять податки (акциз), який зазвичай використовуються для фінансування ремонтів доріг. Коли на європейських дорогах залишаться лише електромобілі, джерела фінансування цих доріг зникнуть. Тому норвежці шукають спосіб вирішити цю непросту для них проблему.

У місті Тронхейм придумали "ідеальне" рішення. Ідея в тому, щоб стежити за пересуванням вашої машини та виставляти водієві рахунок за кількість пройдених кілометрів, враховуючи тарифи за проїзд на тих дорогах, якими він пересувався.

У кожного автомобіля буде GPS-приймач, який записуватиме всі пересування на авто. На базі цих даних з водія братимуть податок, заснований не тільки на кількості кілометрів, які він проїхав, а й на тому, де, коли та на якому автомобілі (вага, потужність тощо) їх проїхали. Восени 2021 року у Тронхеймі провели експеримент з залученням майже 200 автомобілів, оснащених SIM-картами. Проєкт отримав назву Geotracks. 

Однак досі залишається невирішеною проблема з захистом даних. Тому що така система фактично є стеженням. Норвезька служба Datatilsynet ("Нагляд за даними") шукає спосіб, як це можна зробити, не порушуючи європейських законів про захист даних.

Подібна історія була і в General Motors ще у 2011 році. Через систему OnStar (програма дозволяє викликати екстрені служби, стежити за станом автомобіля на відстані, а також виходити в інтернет), концерн регулярно збирав інформацію про те, яку радіостанцію слухає водій та чи користується ременем безпеки. Ці дані могли бути надані іншим компаніям, наприклад страховикам. Однак, як зазначається в їх офіційному листі, ця інформація є анонімною, а не персональною. Крім того, якщо власник машини не захоче, щоб за ним "стежили", він, як і раніше, може попросити вимкнути можливість двостороннього зв'язку.

У скандал потрапила і Tesla. Автомобілі Tesla роками шпигують за своїми власниками – співробітники компанії щонайменше протягом трьох років мали доступ до відео, записаних камерами електроавтомобілів, без згоди їх власників.

Поліція теж має доступ до даних

Поліцейські можуть отримувати дані з інформаційно-розважальних систем 10 000 різних моделей автомобілів марок BMW, Buick, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Dodge, Fiat, Ford, GMC, Hummer, Jeep, Lincoln, Maserati, Mercedes, Mercury, Pontiac, Ram, Saturn, Toyota і Volkswagen, пише Forbes. У 2022 році співробітники імміграційних служб та поліцейські все частіше стали збирати докази у такий спосіб. Іноді це дає більше інформації, ніж телефон злочинця. Судові документи та звіти про держконтракти показують, що агентства, яким доручено стежити за мексиканським кордоном, "витратили рекордні суми на інструменти для злому автомобілів". Вони заявляли про величезну кількість цінних доказів, які можна отримати з бортових комп'ютерів.

Найбільший резонанс викликало дослідження 2023 року міжнародної організації Mozilla. Її підрозділ Privacy Not Included Research аналізує все: від пристроїв розумного будинку до застосунків для здоров’я та гарного самопочуття. Але з 25 автомобільних брендів, які вивчила дослідницька група, жоден не пройшов перевірку, а провідні бренди, такі як Tesla, Nissan та Hyundai, опинилися на верхівці списку найгірших, пише Engadget.

Найгірший результат Tesla обумовлений ненадійною роботою штучного інтелекту. Функція автопілота на базі ШІ стала причиною кількох смертей та сотень аварій. Крім того, Tesla шантажує і маніпулює тим, що машина може зламатися, якщо водій відмовиться надавати всі дані та доступи. Водночас Nissan та Kia "відзначилися" тим, що можуть збирати інформацію про сексуальну активність та сексуальне життя користувачів. А, наприклад, Hyundai обіцяє виконати "законні запити — як формальні, так і неофіційні", щоб поділитися інформацією з урядом та правоохоронними органами.

Renault, Dacia та BMW виявилися найкращими брендами в цьому аспекті. Дослідники не змогли підтвердити, чи шифрує Renault (Dacia) дані, що збираються, і це не виходить далеко за межі вимог закону про конфіденційність даних, але, порівнюючи з іншими, це не найгірше. Причина, через яку BMW опинилась у списку вище за інших, також була незначною. Річ у тому, що цей автовиробник прямо не заявляє, що продає дані третім особам з рекламною метою, тоді як інші виробники безпосередньо заявляють про це.

Кожен автомобільний бренд збирає занадто багато особистих даних, і більшість із них передають або продають цю інформацію третім особам. Дослідники витратили 600 годин на аналіз політики конфіденційності, вивчення функцій застосунків та роботу безпосередньо з самими автомобільними компаніями, щоб визначити рейтинг конфіденційності. В результаті дослідники дійшли висновку, що автомобілі ─ це одна з найбільш заплутаних категорій товарів, які вони тестували. А у звичайних користувачів навряд чи є час та досвід для читання та аналізу заплутаних політик конфіденційності для автомобілів, автомобільних застосунків, автомобільних сервісів тощо.

Як заробляють на продажу особистих даних водіїв

Департамент транспортних засобів Каліфорнії (DMV) за 2018 рік продав персональну інформацію про водіїв третім особам на суму понад $50 млн. І це законно, пише Vice.

Покупці особистих даних не називаються, однак відомо, що серед них є кредитні брокери, страхові компанії, виробники автомобілів, кадрові агентства та приватні детективи. DMV заявляє, що продаж особистих даних водіїв відбувається згідно з законом і не порушує положення про захист персональної інформації.

Крім автовиробників, збирати дані громадян можуть й інші країни. Велика Британія підозрює, що Китай може слідкувати за громадянами за допомогою електромобілів, повідомляє The Telegraph.

Згідно з прогнозами, найближчим часом Китай домінуватиме на британському ринку електромобілів, оскільки у 2024 році влада запровадить для автомобільних компаній квоти на продаж машин з нульовими викидами вуглекислого газу. Після цього, попереджають міністри, Китай отримає перевагу через низьку вартість автомобілів, що виробляються в країні.

Джерела видання в уряді висловили занепокоєння, що технологія, вбудована в транспортні засоби, може бути використана для збору інформації, включно з даними про місцеперебування, аудіозаписи та відеоматеріали. Водночас авто стане вразливим до дистанційного втручання та навіть може бути відключеним, зазначають журналісти. У зв’язку з тим, що Китай стає "світовою силою" у виробництві акумуляторних електромобілів, перспектива потоку авто, що в’їжджають до Великої Британії, викликала побоювання щодо наслідків для безпеки.

Наразі найбільшим постачальником машин до Великої Британії є Німеччина, проте темпи експансії китайських виробників на британський автомобільний ринок наростають, пише The Telegraph.

"Китай швидко переміщається на друге місце і демонструє всі ознаки, необхідні, щоб посісти перше", – повідомив голова Комітету зі зміни клімату Кріс Старк, виступаючи перед парламентарями в липні 2023 року.

Володимир Боришкевич

Оглядач авторинку, співзасновник і автор текстів порталу AvtoKasta

Джерело: Ліга




Схожі новини: