Щедрик для гурманів. 30 версій знаменитої пісні, які вас здивують
5 грудня 2023 12:40
Рівно 101 рік тому, 4 грудня 1922 року, український Щедрик вперше пролунав у США в Карнегі-голі у виконанні Української республіканської капели під керівництвом Олександра Кошиця.
Європа, а за нею і США закохалися в український Щедрик ще у 1919−1922 роках, коли Українська республіканська капела під керівництвом Олександра Кошиця відправився у світовий тур, ставши зразком вдалої культурної дипломатії. Минулоріч світ святкував 100 років від дня, коли Щедрик вперше прозвучав у Карнегі-голі в Нью-Йорку.
А у 1936 році американець українського походження Пітер Вільговський, який працював на радіо NBC, представив англомовну версію пісні, що дістала назву Carol of the Bells. Відтоді щорічно Щедрик / Carol of the Bells знаменує початок різдвяних свят по всьому світу.
До нашого лонгліста увійшло понад 70 оригінальних аранжувань, і їхня кількість постійно зростає. Погодьтеся, це забагато для однієї статті. Тому шляхом довгих суперечок було обрано 30 композицій Carol of the Bells і Щедрика, які й радимо послухати.
1. Оригінальна версія. Так звучав Щедрик у виконанні Хору під керуванням Олександра Кошиця. Запис зроблено 100 років тому — в 1922 році в Нью-Йорку.
2. Версія а капела у виконанні чоловічого хору капели Святого Георга Віндзорського замку. Історія хору починається з 1348 року. Запис зроблений 21 грудня 2018 року.
3. Щедрик у виконанні дитячої вокальної групи Libera, що складається з учасників церковного хору хлопчиків приходу Святого Філіпа в Лондоні.
4. Звичайно ж, Carol of the Bells у виконанні американської а капела гурту Pentatonix.
5. Версія знаменитого американського гітариста-віртуоза Ела ді Меоли. Журнал Classic Rock включив ді Меолу в список найкращих гітаристів усіх часів, його 14 разів визнавали найкращим гітаристом і найкращим джазовим гітаристом світу.
6. Carol of the Bells вже багато років виконує американська скрипалька Ліндсі Стірлінг.
7. Версія Мормонського хору скинії з Солт-лейк-сіті, штат Юта. На сцені 360 хористів, яким акомпанує оркестр Темпл-сквер, що складається зі 110 музикантів. Хор багаторазовий володар премій Греммі та Еммі. Сам же хор був заснований у 1847 році.
8. Версія американського співака і композитора Пітера Холленса і друзів, а їх у нього набралося аж 300 осіб.
9. Неможливо обійти увагою Щедрик у виконанні української співачки Тіни Кароль і дитячого хору. Запис зроблено в Софійському соборі.
10. Варіант американського диригента і композитора Джона Вільямса, володаря премій Оскар, Золотий глобус, Еммі і Греммі пролунав у фільмі Один вдома, для якого Вільямс підбирав і писав музику.
Ще 20 версій "Щедрика", дивіться за посиланням.
Джерело: NV