Користуйтеся нею. Лікарі назвали звичку, яка може знизити ваш біологічний вік
7 грудня 2023 21:00
У свідоцтві про народження вказано ваші фактичні роки життя. Але, можливо, ви вважаєте, що ваше тіло старіше чи молодше?
Біологічний вік — це унікальний спосіб підрахунку, який організм використовує, незалежно від фактичного року вашого народження.
«Біологічний вік відрізняється від хронологічного віку, оскільки він враховує різні біологічні та фізіологічні фактори розвитку, включаючи, але не обмежуючи, спосіб життя, генетику, харчування та наявні захворювання», — каже геріатр Сакейта Краудер, доктор медичних наук.
Деякі з цих чинників, такі як спосіб життя та харчування, значною мірою залежать від нашого впливу. Таким чином, чи можна зменшити свій біологічний вік? За словами експертів, до певної міри так, проте вони попереджають людей про обережність щодо обіцянок про дивовижні продукти, які обіцяють повернення часу. Однак впровадження певних перевірених звичок може нагадувати крок у фонтан молодості. Зверніть увагу на ці основні звички, які можуть зменшити ваш біологічний вік.
Що означає біологічний вік
Попри те, що багато вважають вік лише числом, медичні фахівці старших вікових груп стверджують, що це твердження дійсно відображається на біологічному віці.
«Біологічний вік — це опис стану здоров’я вашого тіла в порівнянні з типовими накопиченими змінами в здоров'ї та способі життя. Описи біологічного віку не стільки стосуються числа, скільки розпізнавання факторів здоров’я, генетики та навколишнього середовища, які сприятимуть активному та функціональному довголіттю», — говорить Кеннет Консілья, доктор медичних наук Центру геріатричної медицини клініки Клівленда.
Чи можливо знизити біологічний вік
За словами доктора Концілья, це в певному відношенні можливо. «Ми не можемо контролювати наші генетичні фактори», — пояснює він. «Деякі аспекти здоров’я та довкілля знаходяться під нашим контролем. Наприклад, відмовившись від куріння, ви ймовірно уникаєте багатьох стресових факторів, які можуть впливати на клітини вашого організму».
Але супутником обговорення біологічного віку став «чарівний» ринок продуктів, які обіцяють повернути старіння. Експерти наголошують на важливості обережності і консультації з медичним фахівцем перед тим, як робити будь-які покупки.
«Ми рекомендуємо вам критично подумати та проконсультуватися зі своїм медичним працівником. Не чекайте чудодійного лікування, починаючи екстремальну дієту, добавки, ліки чи модну програму, яка не була належним чином досліджена», — коментує Джеймі Джастіс, доктор філософії, експерт із питань старіння та ад’юнкт-професор Школи медицини Університету Вейк-Форест.
Читайте також:
Ефективні. Три вправи для початківців, які зменшать жировий шар на животі
Що робити, щоб сповільнити процес старіння
Це питання не має однозначної відповіді. «Немає одного фактора, який найбільше прискорює біологічне старіння», — зауважує доктор Джастіс. «Це результат складної взаємодії генетики, довкілля, способу життя та зовнішніх впливів. Але ми розуміємо, що біологічне старіння відбувається протягом усього життя, а не лише в похилому віці».
Немає конкретного чинника, який може раптово прискорити або сповільнити біологічний вік, але фахівці стверджують, що регулярна фізична активність може допомогти вам відчувати себе краще (і можливо, молодше). «Моя головна рекомендація для пацієнтів — вправи щодня», — каже доктор Консілья.
Навіть якщо ви вже знаєте про очевидні переваги фізичних вправ для здоров’я, таких як зниження ризику серцево-судинних захворювань, геріатричні експерти також вказують на те, що фізична активність може впливати на обрання способу життя, що також може знизити біологічний вік.
«Люди, які регулярно займаються фізичною активністю, часто дотримуються здорового харчування, п’ють більше води та сплять краще», — пояснює доктор Консілья. «Вправи приносять безліч користі для біологічного, соціального та психологічного здоров’я».