Cybertruck Ілона Маска нарешті в продажу. Що з ним не так

Переглядів: 468

18 грудня 2023 15:12

Cybertruck Ілона Маска нарешті в продажу. Що з ним не так фото

Наприкінці листопада Tesla офіційно представила Cybertruck. Зібрали все, що про нього відомо

Під час підготовки до зйомок серіалу "Пуститись берега" його шоураннер Вінс Гілліган зовсім не випадково обрав на "роль" автомобіля протагоніста саме Pontiac Aztek з-поміж низки інших кандидатів. Ця модель вважається відверто невдалою через посередні характеристики та дещо кострубатий дизайн – її охрестили одним із найпотворніших авто у світі. Виробництво моделі тривало всього пʼять років, а вже відправлені в продаж "Ацтеки" отримували величезні знижки. За задумом автора кримінального хіта, такий автомобіль в гаражі Волтера Ваєта мав додатково підкреслити сумне становище, в якому той перебував на початку серіалу. 

Якщо хтось з авторів гіпотетичного фільму в кіберпанковому чи футуристичному сетингу матиме схожу творчу мету, то з високою ймовірністю він обере саме Cybertruck (CT) Ілона Маска. Один з найдивніших проєктів контраверсійного мільярдера вже збирається виходити на ринок.

Слідами Бонда і Декарда

Вперше електрофургон з не надто оригінальною назвою Tesla Cybertruck був представлений в листопаді 2019 року. Натхненний фільмами "007: Шпигун, який мене кохав" і "Той, що біжить по лезу" багатьом здався надто футуристичним або схожим на фігурку орігамі. Мережа відреагувала на анонс багатьма мемами й пародіями, однак вже за тиждень Маск відзвітував про понад 250 000 резервувань на авто. Щоправда, для цього потрібно було внести депозит всього у $100, однак інтерес аудиторії до нової вигадки південноафриканського мільярдера був очевидний. Після першої презентації Tesla Cybertruck пропав з радарів, аж поки наприкінці минулого місяця не було проведено невеликий захід з нагоди відправки першої партії автівок власникам. 

Гігант електромобілів також поділився інформацією про ціни, діапазон застосування та характеристики новинки. Деякі цифри значно змінилися в порівнянні з першою презентацією. Найдешевша модель зросла в ціні з початкових $40 000 до $61 000. Вона використовує задній привід та має запас ходу в 400 км за повної зарядки батареї. У продаж вона має потрапити лише 2025 року.

Дорожча модель Cyberbeast матиме повний привід, а ціна варіюватиметься залежно від обраної комплектації. Варіант з двома двигунами коштуватиме $80 000, матиме запас ходу в майже 550 км, максимальну швидкість у 180 км/год і розгін до 95 км/год за 4 секунди. Комплектація з трьома двигунами обійдеться в $100 000 й матиме запас ходу в 515 км і солідні 845 кінських сил під капотом. Почати продаж "Кіберзвіра" Tesla збирається вже наступного року. 

Пам’ятаючи про конфуз з "броньованим склом" під час першої презентації, цього разу Маск дав головному дизайнеру Tesla Францу фон Хольцхаузену для тесту міцності бейсбольний м’яч. Такий снаряд скло витримало, хоча й кидав Хольцхаузен не особливо сильно. 

Пізніше стали відомі розцінки на деякі запчастини Cybetruck. Новий склоочисник обійдеться в $165 ($75 щітка і $90 сам важіль). Свого часу масу жартів викликало те, що "двірник", попри свої великі розміри, не може повністю очистити лобове скло. Повна заміна останнього коштуватиме $1900. Виглядає досить дорого, але цілком очікувано з урахуванням вартості в $100 000 за найдорожчий варіант. 

Надто довге очікування 

Численні затримки прибуття Cybertruck до магазинів породили припущення, що весь проєкт був просто розіграшем від однієї з найбагатших людей світу. Одним з чинників затримки стала глобальна пандемія COVID-19. Другою причиною стало прагнення Маска зробити автівку куленепробивною й використовувати надважку сталь, що додатково ускладнило процес виробництва. Полігональний профіль і гострі кути змушували експертів автомобільного ринку припускати, що Маск просто робить талісман для компанії Tesla, а не повноцінного конкурента в сегменті вантажівок. 

Сам Маск налаштований не надто оптимістично: він попередив інвесторів, щоб ті не завищували очікування від "кібертраку". За планами Tesla, він почне приносити прибуток лише через рік-півтора, а вже до 2025-го річне серійне виробництво має досягти 250 000 автівок. Також Маск заявив, що вони можливо "відкусили більше, ніж зможуть прожувати", адже кількість перших депозитів перевищила $1 млн. Плюс, не варто забувати, що ринок вантажівок відрізняється високою конкурентністю – творінню Tesla доведеться конкурувати з Ford F-150 Lightning і Rivian R1T, що теж належать до класу електромобілів. 

Нове слово на ринку чи монумент марнославству

В середовищі фахівців автомобільної галузі існує значний скепсис стосовно подальших перспектив Cybertruck. Причин досить багато і вони варіюються від суто технічних до естетичних і юридичних.

Вага, матеріал кузова і його кутаста форма викликають очевидні безпекові питання. Краш-тести показали, що авто непогано справляється із захистом водія і пасажирів, але всі три вищезгадані чинники значно підвищують травматичність для пішоходів, велосипедистів і водіїв інших автомобілів у разі ДТП. Це ж може бути каталізатором менш розважливої поведінки на дорогах з боку власників Cybertruck.

Хоч матеріал кузова вантажівки є досить твердим, це не робить його невразливим до подряпин та вмятин. Пластини з нефарбованої сталі можуть виглядати ефектно і футуристично, але рихтувати пошкодження на них – процес довгий і непростий, а потрібного інструментарію може і не виявитись у звичайній автомайстерні.

Схожа проблема була у культового спорткара DeLorean DMC-12 (машина часу в трилогії "Назад у майбутнє"), кузов якого був зроблений з нержавіючої сталі. Прибрати відмітини без слідів було неможливо, тож чимало власників просто шпаклювали і фарбували весь кузов. Власне за наявністю фарби можна було дізнатись, що цей "делореан" вже побував в аварії. У разі "кібертраку" власник опинятиметься перед вибором відмовитися від заводського вигляду чи повністю замінити пошкоджену панель. В будь-якому разі ремонт цієї автівки буде дорогим і страхові компанії працюватимуть з ними вкрай неохоче, якщо взагалі захочуть. 

Гострі форми CT можуть закрити йому дорогу на ринок Європи: він просто не пройде сертифікацію через вимоги законодавства ЄС до заокруглення кузовних панелей. Також з огляду на його вагу для керування ним стандартні водійські права для легкових авто не підійдуть, доведеться оформляти права для керування вантажівкою. Навряд чи багато європейських фанатів креативів Маска захочуть робити це. Плюс доведеться змінювати роз’єм для зарядного порту, що потягне за собою виготовлення інших апаратних блоків та програмного забезпечення. З великою ймовірністю Tesla навряд чи піде на це, адже ринок пікапів в Європі просто крихітний в порівнянні з Північною Америкою – 100 000 проти 3 000 000. 

Зрештою амбітний проєкт має очевидні проблеми з позиціюванням. СТ не має відкритого кузова і можливості встановити поверх нього каркасну стійку, а тому в нього не можна буде покласти драбину, будматеріали чи інші речі, що не вмістяться в хоч і місткий, проте не надто зручний закритий багажник. Це вже знецінює його в очах тих, хто купує пікапи безпосередньо для роботи – а таких багацько серед американських водіїв. І вже тим паче їм буде байдуже на куленепробивність чи вакуумну пасажирську кабіну, що в теорії дає можливість "розсікати" червоними рівнинами Марсу. Вони, найімовірніше, візьмуть менш екстравагантні, але більш підходящі для своїх завдань "залізних коней", на кшталт вже згаданого Ford F-150 

Тих же, хто купує пікапи просто для статусності, відлякає кострубатий дизайн і непросте та вартісне обслуговування – вартість і тривалість ремонту навіть звичайних електромобілів Tesla вже є бездонним джерелом витрат серед власників цієї марки в США й не тільки. 

Важливо зауважити, що Ілон Маск для своїх компаній є не просто засновником і гендиректором, а по суті диктатором, співробітники якого просто не можуть сказати йому "ні". Найімовірніше, весь проєкт СТ виник, бо мільярдер хотів потішити своє марнославство чи показати, що він зможе продати будь-яку маячню, бо вона маркована його брендом, а не внаслідок ретельного вивчення ринку і запитів водіїв. Проте наявність великої фанбази бізнес-імперії може допомогти "кібертраку" хоча б вийти в плюс. Але це може стати й першою тріщиною в бізнес-імперії Маска, адже статок від PayPal і дорогі контракти з Пентагоном можуть не вивезти абсурдних бажань "мільярдера-візіонера".

Джерело: Ліга




Схожі новини: