Випади в бік Залужного і нові плани щодо мобілізації. Головне з пресконференції Зеленського

Переглядів: 595

20 грудня 2023 10:25

Випади в бік Залужного і нові плани щодо мобілізації. Головне з пресконференції Зеленського фото

Володимир Зеленський дав зрозуміти, що наступного року масштаби мобілізації в Україні можуть суттєво вирости. Але пообіцяв не погоджувати обов'язкову мобілізацію для жінок.

Ситуацію на фронті та стосунки з військовим командуванням президент коментував неохоче. А подекуди навіть не приховуючи роздратування.

Підсумкова пресконференція Володимира Зеленського тривала близько двох годин.

Більшість питань стосувалися підтримки від союзників і ризиків, якщо вона скоротиться, перспектив на фронті, а також бачення нових підходів до мобілізації.

Як зазначає кореспондентка ВВС Україна з пресконференції, Зеленський, як і торік, виглядав втомленим, охоче, щоправда, відповідав на питання про міжнародні відносини і неохоче - коментував внутрішні проблеми.

Особливо це було видно, коли він говорив про ймовірний конфлікт з головнокомандувачем Валерієм Залужним та воєнні плани країни на наступний рік.

Пів мільйона мобілізованих, але не жінки

Одним з найбільш дражливих питань передбачувано стала мобілізація і плани щодо неї.

Відомо, що саме готують нове законодавство, але доки остаточний варіант залишається предметом дискусій. В інформаційному просторі множаться маніпуляції та здогади на цю тему.

Зеленський заявив, що під час ставки верховного головнокомандувача військові звернулися до нього з пропозицією мобілізували 450-500 тис. людей додатково. Через дефіцит у війську.

Президент додав, що питання це дискусійне, й всіляко демонстрував, що сам скептично ставиться до цієї цифри.

"Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше інформації, тому що це питання людей, справедливості, обороноздатності, - заявив він. – Мені потрібна конкретика".

Зеленський заявив, що хоче бачити плани не лише щодо мобілізації, але й щодо демобілізації тих, хто воює безперервно з початку російського вторгнення і заслужив на відпочинок.

Крім того, президент оцінив вартість мобілізації такого масштабу у 500 млрд гривень. Такі гроші, мовляв, знайти непросто. За оцінками, один солдат - це шість платників податків в тилу.

Окремо його спитали, що він думає про версії, що до війська мають також обов’язково мобілізовувати жінок та молодих чоловіків – тобто всіх, хто досяг 25-річного віку. Нині цей поріг сягає 27 років.

"Жінок – ні, не підпишу", - пообіцяв президент, маючи на увазі відповідний закон, якщо парламент його ухвалить.

Щодо зниження віку мобілізованих Зеленський був не такий категоричний.

"Якщо всі аргументи буде викладено, то з цим погоджуся", - зізнався він.

Про "Мар'яну і Валєру"

Кілька разів Зеленського запитували про ймовірний конфлікт чи суперечності між ним та Валерієм Залужним.

Останній користується великою популярністю в суспільстві, але, як виглядає останнім часом, не користується таким же успіхом в Офісі президента. У листопаді Зеленський і головнокомандувач навіть вступили в заочну полеміку щодо ситуації на фронті.

Залужний заявив, що наступ зайшов в глухий кут і потребує радикальних змін підходів, а Зеленський з ним не погодився.

Після цього на адресу Залужного розпочалися критичні випади від представників команди Зеленського, особливо активною на цьому полі була Мар’яна Безугла, депутатка від "Слуги народу" та представниця оборонного комітету Ради, яка буквально вимагали відставки головкома.

Зеленський вкрай неохоче коментував цю тему. Одне питання щодо ймовірності зміни військового керівництва він демонстративно проігнорував.

Зрештою зазначив, що не хоче "розвивати цю тематику".

"Із Залужним у мене робочі стосунки. Він має відповідати за результати на полі бою", - заявив Зеленський.

Президент додав, що не має щодо військового керівництва нічого особистого і чекає від нього планів і рішень, а головне – результатів.

"Нам потрібні міцні кроки і результати, - сказав Зеленський. - Чекаю рішення від них щодо мобілізації, конкретних речей на полі бою, хочу бачити деталі, вважаю, що це справедливо".

Нападки Безуглої на Залужного президент також коментував без ентузіазму, зазначивши, що не має часу на фейсбук-сварки і що серед тих, кого він колись призначав, "комусь вдячний, за когось соромно", але не став уточняти, кого має на увазі.

"Що стосується Мар’яни і Валєри, ще кількох людей – це складно, вони всі дуже люблять коментувати, лайкати в фейсбуці. Вони спілкуються, з перших днів вони то разом їздять на фронт, то сваряться. Мені здається, нам всім потрібно давати результат державі щоденний, а селфі встигнемо", - резюмував він.

"Не можу вам сказати про цілі"

Зеленському довелося відповідати також на неприємні питання щодо контрнаступу і перспектив на фронті.

Якщо торік президент публічно обіцяв вражаючі результати і максимальне звільнення окупованих територій, то цього року питання про плани і невдачі він сприймав холодно.

"Я не можу вам сказати про цілі (на наступний рік – Ред.), в нас були складнощі на півдні (цього року – Ред.), тому що всі навколо говорили, які в нас цілі, - не без роздратування сказав президент. - Це воно так не злітає з Російською Федерацією, у якої зброї більше".

"Не можу, прошу вибачення. Не можу вам сказати жодної деталі з наших контрнаступальних і оборонних дій наступного року".

Зеленський додав, що не знає, коли закінчиться війна і закликав не спекулювати заявами, що війна може тривати багато років.

"Ніхто не знає відповіді. Навіть поважні люди, командири, наші партнери західні, які кажуть, що це на багато років, вони не знають", - підкреслив Зеленський.

Водночас він відкинув припущення, що поразка України стала більш ймовірною і заявив, що не бачить з боку Росії зацікавленості в переговорах.

"Запиту від Росії я не бачу, в риториці не бачу, тільки нахабство і вбивство", - підкреслив Зеленський.

Однак Зеленський пообіцяв налагодити в країні власне виробництво дронів. "Мільйон дронів наступного року ми виробимо", - запевнив він.

"Я не тряпка якась"

Зеленський визнав, що на тлі війни фінансова ситуація в Україні дуже складна, особливо зважаючи, що головні донори - ЄС та США - досі не погодили виділення значних траншів фінансової допомоги для покриття бюджетного дефіциту країни.

Але президент висловив впевненість, що усі обіцяні кошти таки надійдуть в повному обсязі.

"США нас не зрадять", - підкреслив Зеленський, хоч і визнав, що ймовірна перемога Дональда Трампа на наступних президентських виборах може в майбутньому негативно вплинути на підтримку.

Він також досить відверто прокоментував складні відносини з Польщею.

З одного боку, подякував за підтримку в перші місяці війни і назвав поляків "братами", а з іншого, обурився блокадою кордону та перешкоджанню поставок українського зерна.

Зеленський підкреслив, що країна втратила сотні мільйонів доларів через політику Польщі в останній рік, і обурився пропозиціям піти на компроміс, зважаючи, що шлях через західний сухопутний кордон – нині практично єдина можливість для України експортувати свою продукцію на зовнішні ринки.

"В чому компроміс? В чому? Компроміс нам всім не вижити? Добре, ми не будемо продавати зерно в Польщу, але дайте вивезти, - обурювався Зеленський. - Ви зрозумійте мене, я не тряпка якась, я захищаю інтереси своєї держави".

Джерело: ВВС




Схожі новини: