Знайдена археологами в Чехії середньовічна пряжка з жабою виявилася язичницьким символом
7 січня 2024 20:14
Археологи знайшли поблизу Брно, Чехія бронзовий пояс VIII століття з зображенням змії, яка пожирає жабоподібну істоту. Дослідники вважають, що він може походити від невідомого язичницького культу.
Експерти стверджують, що боротьба з драконом чи змією є одним з основних мотивів у космогонічних міфах про створення світу багатьох різних культур. Однак зображення на середньовічній пряжці, знайденій за 60 кілометрів від Брно, ілюструє не боротьбу, а взаємодію між жабою та змією. На думку фахівців, це зображення може бути пов’язано з культом родючості.
«Мотив змія, що пожирає свою жертву, з’являється в германській, аварській та слов’янській міфології. Це була загальнозрозуміла і важлива ідеограма. Коли пояс із зображенням змії, що пожирає жабу, було виявлено, … ми подумали, що це рідкісна знахідка з унікальним декором. Однак пізніше ми виявили, що інші майже ідентичні артефакти також були знайдені в Німеччині, Угорщині та Богемії. Я зрозумів, що ми розглядаємо раніше невідомий язичницький культ, який пов’язував різні регіони Центральної Європи в ранньому середньовіччі, до приходу християнства», — каже керівник кафедри археології та музеології факультету мистецтв Університету Масарика в Брно Їржі Махачек, що брав участь в розкопках.
Сама пряжка, за словами археологів, належить до групи аварських поясних виробів, які вироблялися в Центральній Європі в 7−8 століттях й були частиною костюма аварів — кочового народу, який зрештою оселився в Карпатському басейні (на території сучасної Угорщини). Їхню моду часто переймали сусідні народи, наприклад слов’яни.
Раніше на цій самій археологічній ділянці виявили вкрите давньогерманськими рунами ребро тварини. Вивчаючи артефакт міжнародна група вчених з Чехії, Австрії, Швейцарії та Австралії дійшла висновку, що на території, населеній слов’янськими племенами, до впровадження кириличного письма користувалися рунами.