Множинне громадянство від Зеленського. Що це таке і чому через нього сперечаються

Переглядів: 477

25 січня 2024 19:00

Множинне громадянство від Зеленського. Що це таке і чому через нього сперечаються фото

Президент Володимир Зеленський запропонував Верховній Раді внести зміни до закону "Про громадянство" та спростити процедуру прийняття в українське громадянство.

Законопроєкт, який охрестили проєктом "про множинне громадянство", зареєстрований у Верховній Раді та позначений як "невідкладний". Він має стосуватися насамперед представників української діаспори та військових, які боронять Україну.

Це не перша спроба змінити правила отримання українського громадянства.

У грудні 2019 року Зеленський вносив дещо схожий законопроєкт, але він так і не був проголосований.

Що ж пропонується у новій ініціативі?

Кого він стосується

Стаття 17 законопроєкту спрощує отримання громадянства України таким категоріям людей:

Громадяни (підданні) країн Заходу: Австрії, Бельгії, Болгарії, Британії, Греції, Данії, Естонії, Ірландії, Іспанії, Італії, Канади, Кіпру, Норвегії, Латвії, Литви, Мальти, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Румунії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Франції, Хорватії, Чехії, США, Швеції, Швейцарії, Японії.

Отримати громадянство України за такою спрощеною процедурою зможуть нащадки тих людей, що жили чи народились на території України до 1991 року: в УНР, ЗУНР, Карпатської України чи УРСР. Це переважно має стосуватись української діаспори.

Для отримання українського громадянства їм потрібно подати "декларацію про визнання себе громадянином України". В інших статтях також зазначено, що вони мають зобов’язатися скласти іспити на володіння українською мовою та основ Конституції й історії України впродовж трьох років.

Отже, проєкт закону запроваджує поняття "декларація про визнання себе громадянином України".

Як ідеться у пояснювальній записці до нього, це – документ, у якому іноземець засвідчує, що у разі отримання громадянства він "у правових відносинах з Україною визнає себе лише громадянином України".

Такі люди не повинні зобов'язуватися припинити іноземне громадянство і підтвердити це впродовж двох років. Тобто норма чинного законодавства щодо підтвердження виходу з іноземного громадянства для них не діятиме.

Крім того, виконання цього зобов'язання, згідно з проєктом, також не вимагається від деяких інших категорій іноземців. Зокрема:

  • громадян держави, визнаної Верховною Радою "державою-агресором" (тобто Росії), які зазнали там переслідувань і можуть це підтвердити;
  • біженців або людей, яким Україна надала притулок;
  • іноземців, які служать або служили за контрактом у ЗСУ, Державній спеціальній службі транспорту, Нацгвардії, їхнього подружжя та дітей;
  • людей, які мають визначні заслуги перед Україною, та їхні подружжя.

Підтвердження виходу з іншого громадянства досить складне, тож це буде значним полегшенням.

Чи допоможе цей проєкт уникнути мобілізації

Автор фото, Getty

Якщо українське законодавство офіційно дозволить бути громадянином двох або більше країн, чи означає це, що військовозобов'язані з двома паспортами зможуть виїжджати за кордон?

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба це заперечив.

За його словами, множинне громадянство під час воєнного стану не даватиме такої можливості.

"Ні, ці питання також врегульовані. Людина має свій обов'язок служіння і захисту батьківщини, він передбачений Конституцією України. Все це теж регламентовано: і виконання військового обов'язку, і фінансові зобов'язання перед державою", - сказав він у телемарафоні.

За що можуть позбавити громадянства

Проєкт значно розширює перелік підстав, через які можна втратити український паспорт.

Серед них:

  • Добровільне набуття громадянства "країни-агресора", тобто Росії. Це не стосується примусової паспортизації на окупованих територіях України.
  • Якщо людина за власною заявою набула громадянства іншої держави, якої нема у переліку тих країн, яких стосується спрощений порядок отримання українського громадянства.
  • Загроза нацбезпеці, якщо громадянин має паспорт іншої держави.
  • Судовий вирок за злочин проти нацбезпеки України та безпеки людства.
  • Брехня під час оформлення громадянства.
  • Військова служба на боці "країни-агресора".
  • Невиконання зобов'язань скласти іспити з історії України, державної мови та основ Конституції.

Однак ці положення не застосовуються, якщо внаслідок цього людина стане особою без громадянства.

Навіщо цей закон

Автор фото, Getty

Президент Володимир Зеленський повідомив про те, що збирається внести до Ради проєкт про "множинне громадянство" у своєму зверненні з нагоди Дня Соборності України.

"Цей документ дозволить мати українське громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу. Звісно, окрім громадян Росії", - наголосив він.

Це, зазначив він, також стосується іноземних добровольців, які "стали на захист України, і всіх, хто воює за свободу України, як за рідну країну".

У пропрезидентській фракції "Слуга народу" теж кажуть про важливість ухвалення такого документа.

Зокрема, голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики Олександр Мережко вважає, що множинне громадянство – це практика розвинених країн, і тому Україні варто її перейняти.

"Україна прямує до повноправного членства в ЄС, тому впровадження інституту множинного громадянства – це важливо", - зазначає він.

Однак проєкт стикнувся і з критикою.

Депутатка від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко вважає, що ця ініціатива "викличе дискусії щодо конституційності рішення".

"В попередні роки ми мали бурхливі дискусії зі слугами, чи потрібно для множинного громадянства внести зміни до Конституції й чому президент вирішив, що для цього достатньо лише закону", - пише вона у фейсбуку.

Річ у тім, що стаття 4 Конституції вказує, що “в Україні існує єдине громадянство”. І багато юристів вважає, що це означає заборону на множинне громадянство.

З іншого боку, частина юристів наполягає, що йдеться тільки про заборону мати кілька громадянств різних регіонів України (яких зараз не існує).

“Єдине громадянство" означає не одне, а єдине для всієї України без регіональних громадянств”, - наполягає представник Офісу президента Дмитро Литвин.

А от колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера твердить, що стаття 4 Конституції забороняє саме множинне громадянство.

Щодо цього питання юристи сперечались і ламали списи в 2020 році, коли Рада мала розглядати перший проєкт Зеленського. Очевидно, ця суперечка продовжиться і зараз.

Поставити крапку в ній міг би Конституційний суд, але щодо тлумачення 4 статті Конституції до нього ще не звертались.

Журналіст і депутат від "Європейської солідарності" Микола Княжицький теж не в захваті від норми про спрощений порядок для громадян деяких країн.

"Тобто не потрібні жодні бодай мінімальні зв’язки з Україною - людина може все життя жити десь в Хорватії, але одночасно стати громадянином України", - пише він.

За таких умов, вважає він, отримання громадянства може стати неконтрольованим і це може вплинути на вибори влади:

"По суті ми всіх громадян ЄС, США, Канади тощо запрошуємо стати громадянами України. Для цього навіть не треба коли-небудь жити тут або народитись. Відтак, вибори... зможуть здійснювати люди, які ніколи в Україні не жили".

Попередній проєкт щодо громадянства Зеленського досі зареєстрований у Верховній Раді. Складно прогнозувати, чи чекає на нову ініціативу президента доля попередньої.




Схожі новини: