На Одеській митниці викрили чорний експорт зерна, п'ять людей отримали підозри
30 травня 2024 22:00
Бюро економічної безпеки провело обшуки на Одеській митниці
Бюро економічної безпеки викрило службових осіб з числа колишніх та теперішніх працівників Одеської митниці та керівника одного із підприємств-експортерів зерна. Про це повідомив голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.
"В лютому звернувся з листами до БЕБ та митниці щодо відомих мені фактів експорту чорного зерна "правильними" експортерами через порти Одеського регіону. Декілька місяців роботи – і сьогодні врешті результат", – розповів нардеп.
Як зазначив Гетманцев, викрито схему, яка "надала можливість підприємству-експортеру у період з 2022 до 2023 років ухилитись від сплати податків на суму понад 13 млн грн".
Чотирьом чинним та колишнім службовим особам Одеської митниці вручено повідомлення про підозру за ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання службовим становищем, яке причинило тяжкі наслідки), а також клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
"Цей випадок не єдиний. За моїми підрахунками, схемою користувалися близько 110 підприємств. Далі буде", – резюмував Гетманцев.
У новині спочатку було написано, що підозри отримали четверо людей. Пізніше з' ясувалося, що підозрюваних більше.
Бюро економічної безпеки повідомило, що п’ятьом учасникам схеми повідомлено про підозру.
За даними БЕБ, службові особи митних постів Одеської митниці на підставі документів, що містили неправдиві відомості, видали компанії-експортеру сертифікати щодо походження сільськогосподарської продукції.
"Надалі ці сертифікати були використані експортером, щоб безперешкодно вивезти сільськогосподарську продукцію та ухилитись від сплати податків за допомогою зменшення експортного мита з 10% до 3.6 % та 2,7 %. У такий спосіб державному бюджету було завдано понад 13 млн грн збитків", – повідомили правоохоронці.
Раніше про масові обшуки на Одеській митниці 30 травня повідомила зокрема журналістка Ірина Гриб. За її словами, "БЕБ зараз працює в портах Одеса та Чорноморськ із суб'єктами, у кого не було підтвердження приходу товару".
Від 30% до 40% компаній, що експортують зерно через порти, працюють "в тіні", казав у серпні 2023 року голова Одеської ОВА Олег Кіпер. За його словами, більшість несумлінних підприємств не з Одещини.
На початку травня 2024 року hromadske випустило розслідування, в якому йшлося про те, що голова Одеської ОВА, удаючи боротьбу проти компаній-одноденок, взяв під контроль 85% агроекспорту України.
Дослідивши базу даних української митниці, розслідувачі виявили 40 компаній з ознаками фіктивності, які вийшли на ринок експорту агропродукції після того, як голова Одеської ОВА у серпні 2023 року ввів особливі правила для вивезення сільськогосподарської продукції на експорт з області.
Усі разом "підозрілі" компанії за останній квартал 2023 року вивезли через порти Одеської області приблизно 800 000 тонн різної агропродукції загальною вартістю близько $150 млн (6 млрд грн).