Про вплив чаю на серце розповіли експерти
25 серпня 2024 14:46
Десятки досліджень показують, що знизити ризик серцевих захворювань можна за допомогою звичайного чаю. При цьому вибір напою залежить виключно від індивідуальних переваг: це може бути зелений, білий, чорний і навіть трав’яний чай.
В ході дослідження, опублікованого в “Європейському журналі профілактичної кардіології“, були проаналізовані дані про здоров’я 100 тис. китайців за більш ніж сім років. В результаті було виявлено, що у звичайних любителів чаю, які випивають більше трьох чашок напою в тиждень, ризик серцевого нападу знижується на 20%, а ризик смерті від серцевих захворювань – на 22%.
Інше дослідження, проведене за участю понад 40 тис. японців, показало, що ризик смерті від серцевого нападу або інсульту на 26% нижче у людей, які пили більше п’яти чашок зеленого чаю в день. “Дослідження показують, що високе споживання чаю зміцнює здоров’я серця і знижує ризик захворювань. Справа в тому, що чаї містять корисні рослинні сполуки, відомі як поліфеноли, які працюють в організмі як антиоксиданти”, – розповіла лікар-дієтолог Ліза Річардс.
Поліфеноли чаю відіграють важливу роль у розслабленні артерій, зменшуючи запалення та підвищуючи активність оксиду азоту в ендотелії – шарі клітин, що вистилають внутрішню частину кровоносних судин. За рахунок оксиду азоту, який є вазодилататором, ендотелій розслабляється, кровоносні судини розширюються, а кровотік поліпшується, йдеться в дослідженні.
Ключовим компонентом чаю є EGCG-один з найпотужніших катехінів. “Зелений чай багатий поліфенолами і катехінами, двома антиоксидантними сполуками, відомими своїми протизапальними властивостями”, – розповіли вчені.
Найбільше в напої саме EGCG, який, як було показано, “вимикає” гени, що викликають ожиріння і діабет. Вчені виявили, що катехін здатний значно знизити ризик серцевих захворювань та інсульту за рахунок зменшення в крові кількості “поганого” холестерину. Однак таким ефектом володіє не тільки зелений чай.
За словами фахівців, чорний чай також знижує рівень тригліцеридів в крові і підвищує рівень “хорошого” холестерину за рахунок поліфенолів в його складі. Як пояснили вчені, ці сполуки надають чаю яскравий колір, а це означає, що досить багато їх міститься і в трав’яних чаях.