Суд арештував Сольського. Він буде першим міністром, який керуватиме із СІЗО

Переглядів: 322

26 квітня 2024 18:12

Суд арештував Сольського. Він буде першим міністром, який керуватиме із СІЗО фото

Ввечері 25 квітня Вищий антикорупційний суд арештував міністра сільського господарства і продовольства Миколу Сольського із можливістю внести заставу у розмірі 75 млн гривень. Свою провину підозрюваний не визнає.

Проте днем раніше він все ж таки написав заяву про відставку, яку ще має задовольнити Верховна Рада. У день затримання про намір іти у відставку не повідомляв, а наполягав, що звинувачення безпідставні.

Микола Сольський - перший чинний міністр за президентства Володимира Зеленського, якому НАБУ оголосило підозру у корупції. Чи не вперше за останні роки чинний міністр перебуватиме у СІЗО і формально далі працюватиме на посаді.

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) підозрює міністра сільського господарства і продовольства Миколу Сольського у незаконному заволодінні державною землею на 291 млн гривень та спробі заволодіння землею ще на 190 млн гривень.

Сам він заперечує усі звинувачення і каже, що не мав і не має стосунку до землі, про яку ідеться у підозрі.

Микола Сольський до призначення міністром очолював парламентський комітет аграрної політики і земельних відносин, а до обрання у Верховну Раду багато років займався агробізнесом.

Його бізнес-партнерами були, зокрема, колишній керівник Офісу президента Зеленського Андрій Богдан, колишній партнер по адвокатській діяльності Ігор Пукшин і син колишнього голови Конституційного суду України Олександр Баулін.

Саме за часів керівництва Сольського аграрним комітетом парламенту депутати ухвалили історичне рішення – запровадили ринок землі.

Показово, що останніми тижнями у пресі писали, що під Сольським хитається крісло і його можуть звільнити, а міністерство підпорядкувати мінекономіки.

Сам він тиждень тому такі сценарії коментував досить стримано.

Суть підозр НАБУ

НАБУ вказує, що ідеться про діяльність топпосадовця на чолі "злочинної групи", до якої входили службові особи органів Держгеокадастру, "а також особи, які контролювали діяльність цих органів, так звані куратори".

"Учасники схеми забезпечили знищення документів, на підставі яких два держпідприємства на Сумщині мали право постійного користування землею. Через їх відсутність обласний Держгеокадастр склав акт про самовільне зайняття цих ділянок", - йдеться у повідомленні НАБУ.

Надалі за допомогою підконтрольних посадовців обласного Держгеокадастру, вказують у агентстві, ділянки передали у власність заздалегідь визначеним громадянам під виглядом реалізації їхнього права на безкоштовну землю.

НАБУ каже, що умовою отримання землі у власність було підписання договору про її передачу в оренду приватному агрохолдингу ще до моменту отримання.

"Унаслідок реалізації оборудки впродовж 2017-2021 років учасники схеми заволоділи 1250 земельними ділянками загальною площею 2493 гектарів, вартість яких на момент вчинення злочину становила понад 291 млн гривень", - йдеться у підозрі.

У НАБУ кажуть, що вони також спробували заволодіти 3282 гектарами землі вартістю близько 190 млн гривень, однак їм завадили детективи та прокурори САП, які провели обшуки та наклали на ділянки арешт.

Підозри оголошені не лише міністру Сольському, а й "двом кураторам органів Держгеокадастру та особі, які сприяли вчиненню злочину". Вручення підозр іншим особам триває.

Що каже міністр

Співрозмовник в урядовій команді у розмові з ВВС Україна ще вдень припускав, що Сольський сам може написати заяву про відставку на фоні корупційного скандалу. Принаймні Кабмін таку постанову у парламент направляти не планував.

(Як і передбачав співрозмовник ВВС Україна в уряді, Сольський зрештою сам 25 квітня написав заяву на відставку. Спікер парламенту Руслан Стефанчук повідомив, що її розглянуть на найближчому засіданні Ради)

Проте сам міністр заявив, що не згоден зі звинуваченнями НАБУ. За його словами, події, які описує НАБУ, стосуються 2017-2018 років, коли він працював адвокатом і не мав жодного стосунку до використання землі, про яку йдеться.

"Обставини семирічної давнини стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані останнім у володіння відповідно до закону. Спори вирішуються судами, в тому числі Верховним судом, і як мені відомо, на сьогоднішній день ряд рішень констатують відсутність права держпідприємств на землі, які, ймовірно, має на увазі НАБУ", - йдеться у повідомленні Миколи Сольського для ЗМІ.

Міністр пообіцяв "максимальну відкритість для встановлення істини".

"Але і в цьому немає потреби - всі дані відкриті для правоохоронців, а докази та аргументи сторін перебувають на розгляді судів", - додав він.

Хоча він написав заяву на відставку, він і далі планує працювати на посаді.

"Вирішить Верховна Рада прийняти мою відставку, буду вдячний за таке рішення, вирішить, що я маю працювати далі - продовжу працювати", - заявив політик.

Хто такий Микола Сольський

Микола Сольський став депутатом парламенту від партії "Слуга народу" у 2019 році в одномандатному окрузі на Львівщині. Очолив комітет аграрної політики і земельних відносин, а через два з половиною роки, у березні 2022-го, став міністром аграрної політики та продовольства.

Коли Миколу Сольського призначили керівником парламентського комітету, у кулуарах Верховної Ради казали, що на нього як на досвідченого менеджера покладене завдання провести через сесійну залу закон про ринок землі.

Сольський презентував цей документ і багато годин стояв на трибуні, оголошуючи кожну з близько чотирьох тисяч поправок до законопроєкту.

За даними аналітичної онлайн-системи You Control, Микола Сольський тривалий час займався агробізнесом. Він був засновником восьми і бенефіціаром десяти агрокомпаній. У трьох компаніях був керівником.

Спільний бізнес Сольський вів, зокрема, з колишнім главою Офісу президента Андрієм Богданом, партнером по адвокатській діяльності у минулому Ігорем Пукшиним, який у 2004-2009 роках працював у команді Віктора Ющенка. Серед бізнес-партнерів був також син колишнього голови Конституційного суду України Олександр Баулін.

Згідно з декларацією про доходи, у 2023 році Микола Сольський отримав 22,38 млн гривень доходів, більша частина яких - 21,35 млн гривень – це дивіденди від аграрного бізнесу.

За даними декларації, Сольський володіє 9% акцій у компанії "Агро-Лучки", по 18,73% у трьох компаніях - "Наташа-Агро", "Рожнівка-Агро", які займаються вирощуванням зернових культур, а також у Малодівицькому хлібоприймальному підприємстві.

Згідно з декларацією, частки в цих підприємствах Микола Сольський передав в управління.

Разом з дружиною володіє п’ятьма автомобілями.

Із декларації відомо, що дружина і троє дітей міністра живуть у Португалії, де отримали статус тимчасового захисту, а ще один син навчається у школі-пансіоні у Швейцарії.

Джерело: ВВС




Схожі новини: